Zero Conditional, inaczej nazywany zerowym trybem warunkowym lub zerowym okresem warunkowy jest 1 z 4 trybów warunkowych w języku angielskim, które różnią się od siebie zastosowaniem i prawdopodobieństwem zdarzenia.
Zerowy okres warunkowy wykorzystywany jest do wyrażenia uniwersalnych prawd, które są zawsze prawdziwe, gdy zachodzi określony warunek. Odnosi się do sytuacji powtarzających się, stałych zjawisk czy ogólnie przyjętych praw natury. Stosuje się go przede wszystkim, gdy chcemy mówić o sytuacjach, które zawsze zachodzą w określony sposób.
Zero Conditional jest jednym z podstawowych trybów warunkowych w języku angielskim, w którym wykorzystuje się czas Present Simple. Czytając ten artykuł, dowiesz się jak poprawnie budować i używać zdania w zerowym trybie warunkowym w języku angielskim. Na końcu znajdziesz praktyczne ćwiczenia, które pozwolą Ci utrwalić wiedzę.
Kiedy stosować zerowy tryb warunkowy?
Zerowy tryb warunkowy – 0 Conditional używamy do wyrażania praw fizyki i natury, ogólnie przyjętych zasad oraz sytuacji niezmiennych, które są zawsze aktualne.
Jeśli podgrzejesz wodę do 100° Celsjusza, zawsze zagotuje się. Takie zjawisko jest niezmiennym faktem i niezależnie od okoliczności, jeśli warunek zostanie spełniony, wynik będzie taki sam. W języku angielskim wyrażone to jest następująco: „If you heat water to 100 degrees Celsius, it boils.”. Nieważne czy mówimy o przeszłości, przyszłości, czy teraźniejszości – istotne jest to, że dla danego warunku zawsze oczekujemy tego samego rezultatu.
Jak budować zdania używając zerowego trybu warunkowego?
- Budowa okresu warunkowego Zero Conditional wymaga zastosowania dwóch członów:
- zdania podrzędnego, które rozpoczynamy słówkiem if (“jeśli”), w którym opisujemy warunek,
- zdania nadrzędnego, mówiącego o rezultatach spełnienia tego warunku.
W 0 Conditional w obu częściach zdania stosujemy czas Present Simple, według następującego schematu:
Zdanie podrzędne (warunek) Zdanie nadrzędne (rezultat) If + Present Simple + Present Simple Uwaga: w przypadku zerowego okresu warunkowego należy pamiętać, że “if” ma takie samo znaczenie jak “when” lub “whenever”, przez co możemy używać if/when/whenever zamiennie.
Pisownia zdań w Zero Conditional
W pisowni dwie części okresu warunkowego należy oddzielić od siebie przecinkiem:
- If you touch ice, your skin gets cold. (Jeśli dotykasz ognia, Twoja skóra ulega poparzeniu).
Odwracając kolejność zdania, przecinek przestaje być konieczny:
- Your skin gets cold if you touch ice.
Przykłady zdań w zerowym okresie warunkowym
Poniżej znajdują się przykłady zdań w zerowym trybie warunkowym, które pomagają w zrozumieniu zasady działania tej konstrukcji.
- If you boil water, it evaporates. (Jeśli gotujesz wodę, ona paruje.)
- When it snows, the roads get slippery. (Kiedy pada śnieg, drogi stają się śliskie.)
- Whenever you eat too much, you feel bloated. (Zawsze, gdy jesz za dużo, czujesz się przejedzony.)
- If you mix red and yellow, you get orange. (Jeśli mieszasz czerwony z żółtym, otrzymujeszsz pomarańczowy.)
- When you apply heat to ice, it melts. (Kiedy podgrzewasz lód, on się topi.)
- If you squeeze an orange, juice comes out. (Jeśli wyciskasz pomarańczę, wypływa z niej sok.)
- Whenever the sun sets, it gets dark outside. (Zawsze, gdy słońce zachodzi, na zewnątrz robi się ciemno.)
- If you drop a glass, it breaks. (Jeśli upuścisz szklankę, ona się rozbija.)
- If you heat metal, it expands. (Jeśli podgrzewasz metal, on się rozszerza.)
Różnice i podobieństwa w pierwszym i zerowym okresie warunkowym w języku angielskim
Zero Conditional różni się od First Conditional, mimo że oba to okresy warunkowe stosowane w języku angielskim. Choć jeden i drugi opisują zależności między zdarzeniami wykorzystując czas teraźniejszy Present Simple, różnią się od siebie w zastosowaniu. Zerowy tryb warunkowy mówi o ogólnych prawdach, podczas gdy First Conditional odnosi się do prawdopodobnych sytuacji w przyszłości.
Ćwiczenia na Zero Conditional
Jak nauczyć się trybów warunkowych w angielskim? Najlepiej poprzez praktyczne ćwiczenia! Utrwal swoją wiedzę o zerowym okresie warunkowym – Zero Conditional i wykonaj poniższe ćwiczenia. Wybierz poprawną odpowiedź z listy, a na końcu sprawdź, ile spośród 12 ćwiczeń udało Ci się wykonać poprawnie.
Wiesz już, że Zero Conditional to tryb, który pozwala wyrażać stałe, niezmienne prawdy i zjawiska w języku angielskim. Jego zrozumienie i prawidłowe stosowanie może znacząco podnieść płynność i poprawność konstruowanych zdań w języku angielskim. Zachęcamy do poznania wszystkich trybów warunkowych w języku angielskim, korzystając z naszych materiałów edukacyjnych.
Czy ten artykuł był pomocny?