Zaimki dzierżawcze w języku angielskim to wyrazy, które służą do określenia posiadania i przynależności. Te wyjątkowe zaimki zastępują rzeczowniki w zdaniu i pomagają w klarownym i zwięzłym przekazywaniu informacji o tym, kto jest właścicielem lub posiadaczem czegoś. W języku angielskim istnieje siedem zaimków dzierżawczych: mine, yours, his, hers, its, ours, theirs. Główne różnice między zaimkami dzierżawczymi a przymiotnikami dzierżawczymi polegają na tym, że zaimki dzierżawcze mogą występować samodzielnie i pełnią rolę podmiotu lub dopełnienia w zdaniu, podczas gdy przymiotniki dzierżawcze, takie jak my, your, his, her, its, our, their, zawsze towarzyszą rzeczownikowi. Zasady użycia zaimków dzierżawczych obejmują: występowanie na końcu frazy lub zdania, brak użycia z przedimkami (the, an, a) oraz niełączenie z przymiotnikami.
Rodzaje zaimków dzierżawczych (Possessive Pronouns)
Zaimki dzierżawcze w angielskim to wąska grupa, składająca się z 7 słówek. Poniżej znajduje się lista zaimków dzierżawczych wraz z przykładowymi zdaniami, które pomogą Wam zrozumieć podstawowe zasady ich użycia.
Zaimek dzierżawczy po angielsku | Polskie tłumaczenie |
mine | mój/moje |
yours | twój/twoje (singular), wasz/wasze (plural) |
his | jego |
hers | jej |
its | jego/jej (dla rzeczy lub zwierząt) |
ours | nasz/nasze |
theirs | ich |
Przykładowe zdania z użyciem zaimków dzierżawczych:
- It is mine. To jest moje.
- Is this book yours? Czy ta książka jest twoja?
- The car over there is his. Samochód tam jest jego.
- That jacket is hers. Ta kurtka jest jej.
- These cookies are its. Te ciasteczka są jego (np. kota)
- This victory is ours! To zwycięstwo jest nasze!
- Are these shoes yours? Czy te buty są wasze?
- The house at the end of the street is theirs. Dom na końcu ulicy jest ich.
Różnice między zaimkami dzierżawczymi a przymiotnikami dzierżawczymi
Zaimki dzierżawcze i przymiotniki dzierżawcze są często mylone, ponieważ obydwie te formy gramatyczne wskazują na posiadanie, jednak warto pamiętać, że pełnią odmienne funkcje w zdaniu i nie możemy stosować ich wymiennie. Poniższe przykłady zdań i krótkie wyjaśnienie różnic między nimi na pewno pomoże Wam w zrozumieniu, o co w tym wszystkim chodzi.
Przymiotniki dzierżawcze:
Przymiotniki dzierżawcze występują razem z rzeczownikiem. To słówka takie jak my, your, his, her, its, our, your, i their, które określają, do kogo należy dany przedmiot. Nie mogą stać samodzielnie jako odpowiedź na pytanie lub wskazanie posiadania, gdyż ich główną rolą jest dopełnienie rzeczownika.
Przykłady:
- My car is fast. — Mój samochód jest szybki.
- I like your shoes. — Podobają mi się twoje buty.
- Their house is big. — Ich dom jest duży.
Zaimki dzierżawcze:
Zaimki dzierżawcze, czyli mine, yours, his, hers, its, ours, i theirs możemy wykorzystać zamiast rzeczownika z przymiotnikiem dzierżawczym. Innymi słowy, pełnią rolę podmiotu i dopełnienia w zdaniu. Używając ich, możemy unikać powtarzania tych samych słów i sprawić, że nasze zdania będą krótsze i bardziej zwięzłe. Zaimki te często pojawiają się w odpowiedziach na pytania, a dodatkowo warto pamiętać, że występują na końcu zdania.
Przykłady:
- This car is mine. — Ten samochód jest mój.
- Are these shoes yours? — Czy te buty są twoje?
- The big house is theirs. — Duży dom jest ich.
Zasady użycia zaimków dzierżawczych
Zaimki dzierżawcze mają kilka charakterystycznych cech, które odróżniają je od innych form gramatycznych w języku angielskim. Ich specyficzne użycie ma wpływ na składnię i styl wypowiedzi. Oto 3 zasady użycia zaimków dzierżawczych:
- Występują na końcu frazy lub zdania.
- Nigdy nie są używane z przedimkami the, an, a.
- Nie występują z przymiotnikami.
Czas na quiz!
Nie ma nauki angielskiego bez powtórek. Dlatego czas na szybki quiz, z którym sprawdzisz swoją wiedzę.
I jak Ci poszło? Jeśli masz pytania dotyczące tego zagadnienia lub chcesz, aby Twoje dziecko uczyło się pod okiem wykwalifikowanego native speakera, to zapisz je na lekcje z języka angielskiego dla początkujących w szkole językowej Novakid. Gramatyka angielska nie będzie miała przed Wami żadnych tajemnic, a dodatkowo rozmowy w obcym języku staną się czymś zupełnie naturalnym. Do zobaczenia na bezpłatnej lekcji próbnej!