Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem i pomóc dziecku w nauce?
Wielu rodziców jak i dzieci chciałoby lęk po prostu wyeliminować, szczególnie gdy jego nasilone objawy, takie jak ból brzucha, gula w gardle, pocące się dłonie, pustka w głowie, czy duże napięcie kumulujące się w ciele, utrudniają dziecku radzenie sobie w sytuacji stresowej: kartkówki, egzaminu czy odpytywania.
Kiedy u dziecka pojawia się stres?
Rodzice dzieci w wieku szkolnym najczęściej zaczynają zastanawiać się, czy ich dziecko nie ma zaburzeń lękowych, a jeśli tak to, co z nimi zrobić.
Chcieliby, aby dziecko przestało doświadczać lęku na samą myśl o sprawdzianie pisanym w szkole i radzić sobie ze stresem pojawiającym się szczególnie przez sprawdzianami, czy egzaminem ósmoklasisty, kiedy to często dziecko ze stresu nie jest w stanie przypomnieć sobie odpowiedzi na pytania, na które w domu odpowiadało bezbłędnie.
Zaburzenia lękowe u dzieci: objawy i przyczyny
Zanim przejdziemy do sposobów, które mogą pomóc dziecku poradzić sobie ze stresem przed sytuacją trudną, wyjaśnimy krótko, dlaczego dziecko może doświadczać już w domu lęku przed testem.
Stres u dziecka w wieku szkolnym nie jest nowością dla rodziców, którzy próbują w domu pomóc dziecku przygotować się do testów czy kartkówek.
Sama sytuacja sprawdzenia wiedzy, z którym wiąże się ograniczony czas, widmo oceny, która będzie miała wpływ na średnią, negatywne myśli („a co jeśli nie zaliczę”, „ostatnio też się uczyłem i nie wyszło”, „ a co jak zapomnę wszystkiego czego się nauczyłam”), oraz oczekiwania zarówno dziecka jak i rodziców by ta ocena była jak najlepsza, mogą być dla dziecka bardzo stresujące, co przekładać się będzie na tak zwaną „pustkę w głowie” w trakcie pisania sprawdzianu.
Sposoby na stres w szkole: jak poradzić sobie ze strachem przed egzaminem lub sprawdzianem
Co robić by pomóc dziecku? Przede wszystkim w rozmowie znormalizować temat lęku i stresu pojawiającego się tuż przed kartkówką/sprawdzianem.
Dobrze wspomnieć dziecku o swoich stresujących sytuacjach i sposobach, które Wam jako rodzicom pomogły lepiej zarządzać tym stresem, na przykład trzymanie w dłoni rzeczy, którą można ścisnąć (popit, piłeczka antystresowa), napicie się wody, głębokie oddychanie, skupienie się wpierw na zadaniach, które wiemy, jak zrobić, przypomnienie sobie ostatniej sytuacji, w której pomimo stresu poradziliśmy sobie itp.
Warto pokazywać dzieciom, że każdy może stresować się czymś innym i że nie ma w tym nic złego. Rozmawiać, oswajać i normalizować to co dziecko odczuwa i co ważne nie negować tego słowami „no ale, przecież nie ma się czym stresować”.
Jak możesz wspierać dziecko przed egzaminem? Porady dla rodziców
Pamiętajmy o tym, że naszym zadaniem jest uczenie zarówno siebie jak i dzieci akceptować obecność lęku, oraz stresujących sytuacji w naszym życiu i uczyć się jak sobie z nimi radzić.
Dobrze jest w domu, w komfortowej dla dziecka sytuacji zastanowić się wraz z dzieckiem co pomaga mu poradzić sobie z sytuacją stresową.
- Dla jednych skuteczną metodą będzie uziemienie, czyli sięgnięcie do 5 zmysłów: 5 rzeczy, które widzę; 4 rzeczy, które słyszę; 3 rzeczy, które mogę dotknąć; 2 rzeczy, które mogę powąchać i 1 rzecz, którą mogę spróbować) oraz skupienie się na nich głęboko oddychając.
- Dla innych pomocne będzie przypomnienie sobie o tym, że nasze myśli zazwyczaj nie są faktami
- Jeszcze innym pomoże to, że myśl negatywną: „ostatnio też się uczyłem i nie wyszło” możemy śmiało przerobić na myśl pozytywną: „Tak, ostatnim razem mi nie wyszło, jednak teraz mam kolejną szansę i lekcję zaczerpniętą z ostatniego sprawdzianu, co zrobiłam/łam nie tak, z której mogę się uczyć”.
Podsumowując, zadaniem rodziców jest nie tylko pomaganie dziecku w nauce, ale także uczenie go akceptacji lęku i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Dzięki temu dzieci będą bardziej pewne siebie i gotowe do stawienia czoła wyzwaniom szkolnym.
Drodzy rodzice, wspierajcie swoje dzieci w procesie radzenia sobie ze stresem przed egzaminami i motywujcie je do nauki, poprzez rozmowy, zrozumienie i eksperymentowanie z różnymi technikami radzenia sobie ze stresem.
Czy podobał Ci się ten artykuł?