Charyzmatyczna postać wygadanej, rudowłosej dziewczynki z dwoma warkoczykami, o imieniu Pippi Långstrump, czytaj: Pippi Langstrumpf, bawi i uczy najmłodszych czytelników już od blisko stu lat. Ta fikcyjna postać została stworzona przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren, znaną także z powieści Dzieci z Bullerbyn.
Przygody małej Pippi Langsztrumpf, znanej też czytelnikom w Polsce jako Pippi Pończoszanka, ukazały się po raz pierwszy w serii trzech książek w latach 1945 – 1948. Pierwsza seria przygód małej Pippi cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i dorosłych, dlatego autorka kontynuowała pisanie książek o przygodach rudowłosej dziewczynki.
W międzyczasie ukazywały się także adaptacje filmowe i serialowe książek. Obecnie Pippi Langsztrumpf znana jest dzieciom na całym świecie i na stałe wpisała się we współczesną pop kulturę. Co ciekawe, niecodzienne, szwedzkie imię i nazwisko głównej bohaterki, przysporzyło tłumaczom na całym świecie niemały zawrót głowy. W internecie można znaleźć informacje, jak w różnych krajach nazywa się mała Pipi, a występuje pod na prawdę wieloma pseudonimami! W Polsce Pipi Pończoszanka bywa też nazywana Pipi Lansztrung lub Fizią Pończoszanką.
Pippi Langstrumpf – streszczenie książki i bohaterowie
Pierwsza i najbardziej znana czytelnikom część przygód małej Pippi Langstrumpf opisuje codzienne życie rezolutnej dziewięciolatki, która wprowadza się do nowego sąsiedztwa i poznaje nowych przyjaciół.
Najważniejszym miejscem, wokół którego skupia się akcja całej powieści, jest Willa Śmiesznotka. Ten ogromny dom został zakupiony przez ojca tytułowej bohaterki. Liczne wydarzenia opisane w książce, takie jak: kulinarne przygody, wizyta policjantów, wyprawa do cyrku, wyprawa do szkoły, czy ratowanie dzieci z płonącego domu, rozgrywają się na przełomie lata i jesieni.
Główną bohaterką książki jest oczywiście tytułowa Pippi Pończoszanka – rudowłosa 9-latka z dwoma charakterystycznie odstającymi warkoczykami. Dziewczynka miała bardzo bujną wyobraźnię, która pozwalała jej ze zwyczajnych rzeczy tworzyć zjawiska niezwykłe. Dzięki swojej niezwykłej sile mogła podnosić największe ciężary, m.in. konia! Jednak, przez swój niecodzienny charakter, główna bohaterka miewała problemy z dopasowaniem się do panujących w społeczeństwie zasad.
Dziewczynka była całkowitym przeciwieństwem dwójki swoich najlepszych przyjaciół – rodzeństwa Tommy’ego i Anniki Settergren. Rodzeństwo Settergren było dobrze ułożone, posłuszne i jednoczenie absolutnie zafascynowane żywiołowością Pipi. Dodatkowo małej Pippi Langstrumpf w pierwszej części przygód oraz dalszych książkach i filmach często towarzyszą koń Alfonso i psotna małpka, Pan Nillson.
Jakie rady może wyciągnąć Twoje dziecko z lektury Pippi Langstrumpf? Przede wszystkim, aby nie przejmować się za bardzo opiniami innych oraz być sobą, nawet gdy jesteśmy inni. Główna bohatera powieści Astrid Lindgren nie bała się być niezależna i żyć po swojemu.
Niejednokrotnie podczas swoich przychód takich jak: ochrona domu przed włamywaczami czy zabawa na strychu, pokazywała, że jest silna, a w chwilach słabości pokazywała swoją odwagę. Podobnie jak Pippi Pończoszanka, nie bój się odkrywać świata i idź przez życie z pewnie podniesioną do góry głową. To najważniejsze lekcje, które Twoje dziecko wyciągnie z lektury książki Pippi Langstrumpf!