Kwiaty to nie tylko piękny element natury, ale także świetny sposób na naukę angielskiego! Ich nazwy pojawiają się przecież w książkach, piosenkach i codziennych rozmowach. Jeśli chcesz wzbogacić swoje słownictwo i bez problemu rozpoznawać rośliny w języku angielskim, ten artykuł jest dla Ciebie. Przygotowaliśmy obszerną listę nazw kwiatów wraz z tłumaczeniami i krótkimi opisami. Dzięki temu nie tylko zapamiętasz ich nazwy, ale także dowiesz się, jak wyglądają i gdzie rosną.
Dlaczego znajomość nazw kwiatów po angielsku jest przydatna?
Może się wydawać, że nazwy kwiatów to mało istotna część języka, ale w rzeczywistości mogą przydać się w wielu sytuacjach.
- Podróże i zwiedzanie – spacerując po parkach, ogrodach botanicznych czy rezerwatach przyrody w krajach anglojęzycznych, łatwiej rozpoznasz rośliny i zrozumiesz ich opisy na tabliczkach informacyjnych.
- Rozmowy i small talk – wiele osób interesuje się ogrodnictwem, więc znajomość nazw kwiatów może Ci pomóc w nawiązywaniu rozmów.
- Literatura i kultura – angielska poezja, książki i piosenki pełne są odniesień do kwiatów, np. róża (rose) symbolizuje miłość, a stokrotka (daisy) niewinność.
- Kupowanie kwiatów – jeśli będziesz chcieć zamówić bukiet za granicą lub w anglojęzycznym sklepie internetowym, znajomość nazw kwiatów bardzo się przyda.
Mamy fantastyczny prezent dla Ciebie i dla Twojego dziecka!
Magiczna książeczka z opowiadaniami w dwóch językach
50 nazw kwiatów po angielsku, która Ci się przyda
- Róża po angielsku to rose – jest to krzewiasta roślina o kolczastych łodygach, która rośnie w umiarkowanym klimacie, zarówno dziko (dzika róża po angielsku to rosehip), jak i w ogrodach. Symbol miłości, szeroko wykorzystywana we florystyce i perfumerii. Wiąże się z nią wiele zwrotów i idiomów, takich jak: something is not a bed of roses (coś nie jest usłane różami) lub stop and smell the roses, które można tłumaczyć jako „zatrzymaj się i powąchaj róże”, czyli zatrzymaj się i smakuj życie.
- Tulipan po angielsku to tulip – jest to roślina cebulowa pochodząca z Azji Środkowej, popularna w Holandii. Ma pojedyncze, dzwonkowate kwiaty w różnych kolorach. Kwitnie wiosną i często sadzony jest w ogrodach oraz parkach.
- Stokrotki po angielsku to daisies – niewielka roślina o białych płatkach i żółtym środku, rosnąca na łąkach i trawnikach w umiarkowanym klimacie. Kwitnie od wiosny do jesieni, często pojawia się w bukietach i wiankach. Symbol czystości i niewinności.
- Słonecznik po angielsku to sunflower – wysoka roślina o dużych, żółtych kwiatach przypominających słońce. Uprawiany na skalę przemysłową oraz jako roślina ozdobna. Istnieje też jego odmiana tzw. Bleeding Heart, która zmienia kolor w trakcie rozwoju.
- Lilia to po angielsku lily lub (water lily tj. lilia wodna) – roślina cebulowa o dużych, trąbkowatych kwiatach, występująca w bieli, różu, pomarańczu i czerwieni. Rośnie na umiarkowanych obszarach półkuli północnej, preferuje wilgotne, dobrze przepuszczalne gleby. Często wykorzystywana w bukietach i ogrodach.
- Orchidea to po angielsku orchid – egzotyczna roślina o niezwykłych kwiatach w różnych kolorach. Posiada symetryczne, często wzorzyste płatki i długie, wąskie liście. Uprawiana jako roślina ozdobna.
- Lawenda po angielsku to lavender – nazwa fioletowych kwiatów, występujących w basenie Morza Śródziemnego. Roślina o intensywnym zapachu, wykorzystywana w kosmetyce, aromaterapii i kulinariach.
- Kwiat maku po angielsku to poppy – roślina jednoroczna o delikatnych, czerwonych, różowych lub białych kwiatach, występująca w Europie i Azji. Rośnie na polach, przydrożach i łąkach. Symbol pamięci i poświęcenia. Możesz też się spotkać z jego odmianą tzw. pozłotką kalifornijską, czyli california poppy.
- Żonkil, czyli daffodil – roślina cebulowa o charakterystycznych, żółtych, trąbkowatych kwiatach, kwitnąca wczesną wiosną. Pochodzi z Europy i Afryki Północnej, często sadzony w ogrodach i parkach. Symbol nadchodzącej wiosny, uprawiany również jako kwiat cięty.
- Piwonia po angielsku to peony – bylina (roślina, która żyje dłużej niż dwa lata) o dużych, pachnących kwiatach w odcieniach różu, czerwieni i bieli. Naturalnie występuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej, preferuje żyzne, wilgotne gleby.
- Hiacynt po angielsku to hyacinth – roślina cebulowa o zwartym kwiatostanie złożonym z wielu małych, pachnących kwiatów w kolorach fioletowym, różowym, białym i niebieskim. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej, sadzona głównie jako roślina ozdobna. Kwitnie wiosną.
- Goździk ogrodowy po angielsku to carnation – kwiaty o postrzępionych płatkach w kolorach białym, czerwonym, różowym i żółtym. Goździk pochodzi z Europy i Azji, uprawiany głównie jako kwiat cięty. Symbol miłości i szacunku.
- Dzwoneczek, czyli bluebell – roślina leśna o drobnych, dzwonkowatych kwiatach w odcieniach niebieskiego i fioletu. Występuje głównie w Europie Zachodniej, porastając runo leśne. Tworzy gęste kobierce i kwitnie wiosną.
- Aksamitka, czyli marigold – roślina jednoroczna o intensywnie pomarańczowych, żółtych lub czerwonych kwiatach. Pochodzi z Ameryki Środkowej, często sadzona w ogrodach jako roślina ozdobna i odstraszająca szkodniki. Dobrze znosi suszę i ubogie gleby.
- Chryzantema po angielsku to chrysanthemum – bylina o pełnych, wielobarwnych kwiatach, kwitnąca jesienią. Pochodzi z Azji, szczególnie popularna w Japonii i Chinach. W Europie często kojarzona z Dniem Wszystkich Świętych i dekoracją grobów.
- Irys po angielsku to iris– roślina kłączowa o wysokich, mieczowatych liściach i efektownych kwiatach w odcieniach fioletu, żółci i bieli. Występuje w umiarkowanych strefach półkuli północnej, często sadzona w ogrodach. Lubi wilgotne, dobrze nasłonecznione miejsca.
- Mieczyk, czyli gladiolus – roślina cebulowa o wysokiej, sztywnej łodydze i licznych kwiatach w różnych kolorach. Pochodzi z Afryki i basenu Morza Śródziemnego, uprawiana jako roślina ozdobna. Popularna w bukietach, długo zachowuje świeżość po ścięciu.
- Hibiskus, czyli hibiscus – krzew lub bylina o dużych, trąbkowatych kwiatach w kolorach czerwonym, różowym, białym i żółtym. Często uprawiany jako roślina doniczkowa. Wykorzystywany w herbatkach ziołowych.
- Kamelia, czyli camellia – krzew o błyszczących, ciemnozielonych liściach i dużych, różowych, białych lub czerwonych kwiatach. Pochodzi z Azji Wschodniej, preferuje wilgotne, lekko kwaśne gleby. Kwitnie zimą i wczesną wiosną, symbolizując piękno i doskonałość.
- Begonia, czyli po angielsku również begonia – roślina ozdobna o asymetrycznych liściach i kwiatach w odcieniach czerwieni, różu, bieli i pomarańczu. Pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Uprawiana w ogrodach i doniczkach, dobrze znosi półcień.
- Cherry Blossom, czyli kwiat wiśni – symbol wiosny i ulotności życia, uwielbiany w Japonii.
- Pelargonia, czyli geranium – roślina doniczkowa i rabatowa o intensywnie pachnących liściach i kulistych kwiatostanach w czerwieni, różu, bieli i fioletach. Pochodzi z Afryki Południowej, odporna na suszę i łatwa w uprawie. Często zdobi parapety i balkony.
- Fuchsia, czyli fuksja – roślina ozdobna o charakterystycznych, zwisających kwiatach w odcieniach różu, czerwieni, fioletu i bieli. Pochodzi z Ameryki Południowej i Nowej Zelandii. Popularna jako roślina doniczkowa i ogrodowa.
- Azalia po angielsku to azalea – krzew o intensywnie kolorowych kwiatach, które mogą być różowe, czerwone, białe, fioletowe lub pomarańczowe. Występuje w Azji, głównie w Chinach, Japonii i Himalajach.
- Magnolia po angielsku to również magnolia – imponujące drzewo lub krzew o dużych, efektownych kwiatach, które mogą być białe, różowe lub fioletowe. Magnolia kwitnie wczesną wiosną i zachwyca subtelnym zapachem.
- Chaber po angielsku to cornflower – intensywnie niebieski kwiat polny, często spotykany na łąkach i polach. Dawniej był symbolem romantycznej miłości, a dziś jest narodowym kwiatem Estonii.
- Kwiat lwia paszcza to po angielsku snapdragon – roślina jednoroczna o dwuwargowych kwiatach przypominających otwartą paszczę. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, kwitnie długo, często sadzona na rabatach.
- Hellebore, czyli ciemiernik – bylina o dużych, miseczkowatych kwiatach w odcieniach bieli, różu, zieleni i purpury, kwitnąca zimą i wczesną wiosną. Odporna na mróz, często nazywana „różą Bożego Narodzenia”.
- Cynia, czyli po angielsku zinnia – roślina jednoroczna o jaskrawych, wielobarwnych kwiatach przypominających stokrotki lub dalie. Pochodzi z Ameryki Środkowej, uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna. Lubi słońce i dobrze znosi suszę.
- Kalira to po angielsku calla lily – elegancka roślina o charakterystycznych, lejkowatych kwiatach w kolorze białym, żółtym, różowym lub fioletowym. Pochodzi z Afryki Południowej, lubi wilgotne, bagienne tereny. Popularna w bukietach ślubnych i dekoracjach.
- Sweet Pea, czyli groszek pachnący – pnącze o drobnych, pachnących kwiatach w odcieniach różu, czerwieni, bieli i fioletu. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, kwitnie latem. Popularny w ogrodach i jako kwiat cięty.
- Crocus, czyli krokus – niewielka roślina cebulowa o kielichowatych kwiatach w kolorach fioletowym, białym, żółtym i niebieskim. Kwitnie wczesną wiosną, często zwiastując koniec zimy.
- Foxglove, czyli naparstnica – wysoka roślina o dzwonkowatych kwiatach w odcieniach różu, fioletu, bieli i żółci. Zawiera toksyczne alkaloidy stosowane w medycynie.
- Dahlia, czyli dalia – bylina o pełnych, wielobarwnych kwiatach o różnorodnych kształtach, od kulistych po igiełkowate. Pochodzi z Meksyku, preferuje ciepły klimat i żyzne gleby.
- Cosmos, czyli łatwy do zapamiętania kosmos – roślina jednoroczna o delikatnych kwiatach w odcieniach różu, bieli i czerwieni, z żółtym środkiem. Kwitnie długo, często sadzona na rabatach.
- Glicynia to po angielsku wisteria– nazwa fioletowych kwiatów (lub białych), rosnących w Azji i Ameryce Północnej. Kwitnie wiosną, preferuje słoneczne stanowiska. Popularna jako roślina ozdobna na pergolach i ścianach budynków.
- Powój to morning glory – szybko rosnące pnącze o kielichowatych kwiatach w odcieniach niebieskiego, różu i bieli. Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki, otwiera kwiaty rano i zamyka je w południe. Lubi słoneczne stanowiska i ciepły klimat.
- Groszek pachnący to sweet pea – pnąca roślina jednoroczna o motylkowatych kwiatach w odcieniach różu, fioletu, czerwieni i bieli. Charakteryzuje się intensywnym, słodkim zapachem i często jest uprawiana na pergolach i płotach. Naturalnie pochodzi z basenu Morza Śródziemnego.
- Krwawnik to po angielsku yarrow – bylina o drobnych, zebranych w baldachogrona kwiatach, najczęściej białych, różowych lub żółtych. Rośnie dziko na łąkach i pastwiskach Europy i Azji. Ma zastosowanie w ziołolecznictwie dzięki właściwościom przeciwzapalnym i gojącym.
- Bellflower – dzwonek – roślina o charakterystycznych, dzwonkowatych kwiatach w odcieniach fioletu, niebieskiego, różowego i białego. Rośnie na łąkach, w lasach i ogrodach na całym świecie. Może być jednoroczna lub wieloletnia, a niektóre odmiany osiągają nawet metr wysokości.
- Fiołki po angielsku to violets – nazwa polnej rośliny o fioletowych, niebieskich lub białych kwiatach. Jest symbolem skromności i często rośnie dziko w lasach i na łąkach.
- Kwiaty bzu po angielsku to lilac – pięknie pachnący krzew o fioletowych lub białych kwiatach, często spotykany w ogrodach i parkach. Jego zapach kojarzy się z wiosną.
- Szarotka to po angielsku edelweiss – górska roślina o charakterystycznych, filcowatych, białych kwiatach pokrytych meszkiem. Występuje w Alpach i innych górskich regionach Europy i Azji. Symbolizuje wytrzymałość i czystość.
- Fuksja to po angielsku fuchsia – krzew lub roślina doniczkowa o zwisających kwiatach w odcieniach różu, czerwieni, fioletu i bieli. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Nowej Zelandii. Preferuje półcień i wilgotne podłoże, często sadzona w wiszących doniczkach i ogrodach.
- Gerbera to po angielsku również gerbera – duży, jaskrawy kwiat przypominający stokrotkę, występujący w szerokiej gamie kolorów, od białego po intensywną czerwień i pomarańcz. Pochodzi z Afryki Południowej i Azji. Jest popularnym kwiatem ciętym, często używanym w bukietach i dekoracjach.
- Akacja po angielsku to acacia – drzewo lub krzew o drobnych, puszystych kwiatach, które mogą mieć kolor biały, żółty lub pomarańczowy.
- Bratki po angielsku to pansies – kolorowy kwiat ogrodowy o charakterystycznym „uśmiechniętym” wzorze na płatkach. Występuje w wielu kolorach, takich jak fiolet, żółć, biały czy niebieski. Bratki są symbolem troski i pamięci, a ich nazwa w języku angielskim pochodzi od francuskiego słowa pensée, oznaczającego „myśl”.
- Niezapominajka po angielsku to forget-me-not – drobny, niebieski kwiat o żółtym środku, symbolizujący pamięć i lojalność. Rośnie dziko na wilgotnych łąkach, w lasach i nad brzegami rzek w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest rośliną wieloletnią, łatwą w uprawie, często spotykaną w ogrodach.
- Kwiat lotosu, czyli lotus – wodna roślina o dużych, efektownych kwiatach w odcieniach różu i bieli, często utożsamiana z duchowością i czystością w kulturach azjatyckich. Rośnie na stawach i jeziorach. Jest rośliną sakralną w hinduizmie i buddyzmie.
- Męczennica, czyli passionflower – egzotyczna pnąca roślina o wyjątkowych kwiatach z koroną nitkowatych przydatków, występujących w odcieniach fioletu, niebieskiego i białego. Naturalnie rośnie w Ameryce Południowej i Środkowej. Jej owoce (marakuja) są jadalne i bogate w witaminy.
Jak uczyć się nazw kwiatów po angielsku?
Zapamiętywanie angielskich nazw kwiatów może być ciekawą zabawą! Oto kilka skutecznych sposobów:
- Rysowanie i kolorowanie – stwórz własny album i podziel go według kategorii, na przykład: „Fioletowe kwiaty – nazwy” i obok angielskich nazw narysuj lub pokoloruj wybrane rośliny.
- Tworzenie fiszek – zapisuj nazwy kwiatów na kartkach, a na odwrocie rysuj lub wklejaj ich zdjęcia.
- Oglądanie programów przyrodniczych – filmy dokumentalne pomogą osłuchać się z wymową angielskich nazw roślin.
- Spacer po ogrodzie botanicznym – spróbuj rozpoznać rośliny i nazywać je po angielsku.
- Słuchanie piosenek i wierszy o kwiatach – w literaturze i muzyce można znaleźć mnóstwo odniesień do kwiatów!
Dlaczego warto znać nazwy kwiatów?
Znajomość nazw kwiatów po angielsku to nie tylko dodatkowe słownictwo, ale także sposób na rozwijanie wyobraźni, a nawet lepsze rozumienie literatury i poezji.
Jeśli Twoje dziecko lubi przyrodę, warto zachęcić je do nauki tych nazw w zabawny sposób – może przez stworzenie własnego ogrodu, oglądanie filmów przyrodniczych lub gry słowne?
A jeśli chcesz, by lepiej radziło sobie z angielskim na co dzień, najlepszym rozwiązaniem będą interaktywne zajęcia językowe. W Novakid uczniowie uczą się w naturalny sposób, a każda lekcja to praktyczna rozmowa z native speakerem. Zapisz swoje dziecko na darmową lekcję próbną i zobacz, jak szybko może rozwinąć swoje umiejętności!