Książki dla dzieci po angielsku – polecamy tytuły do nauki języka
Do tego, że warto czytać dzieciom chyba żadnego rodzica nie trzeba specjalnie przekonywać. Jednak nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że czytanie dziecku książek dla dzieci po angielsku niesie za sobą jeszcze więcej korzyści. Książki dla dzieci po angielsku są doskonałym sposobem na naukę angielskiego przez zabawę i bezstresowe zapoznawanie malucha z nowymi angielskimi słówkami oraz ich wymową.
Czytanie książek po angielsku to świetny sposób nie tylko na ciekawe spędzenie czasu z dzieckiem (zwłaszcza, gdy na dworze chlapa), ale również skuteczna metoda rozwijania rozumienia ze słuchu, zapamiętywania, ćwiczenia koncentracji oraz utrwalenia nowo poznanego słownictwa. Czytanie dzieciom książek po angielsku, fantastycznie rozwija również wyobraźnię najmłodszych. Przekonaj się, że literatura angielska dla dzieci jest naprawdę bogata. Zobacz jakie tytuły wybraliśmy na dobry początek, aby zachęcić pociechę do czytania książek po angielsku. Sprawdź TOP 10 najbardziej polecanych tytułów do nauki języka angielskiego.
TOP 10 – Literatura angielska dla dzieci
W księgarniach dostępna jest cała masa różnych angielskich tytułów. Wśród nich znajdziesz bez problemu książki po angielsku dla starszych i młodszych dzieci. Są jednak wśród angielskiej literatury takie klasyki, które każde dziecko powinno przeczytać niezależnie od wieku. Poniżej przygotowaliśmy listę TOP 10 najlepszych książek dla dzieci po angielsku, dzięki którym nauka języka angielskiego stanie się prawdziwą przyjemnością. Czytaj razem z dzieckiem po angielsku i wejdź do magicznej krainy baśni, humoru i dobrej zabawy. Pamiętaj, że nauka angielskiego przez zabawę to najlepszy i najprzyjemniejszy sposób na przyswojenie nowej wiedzy przez malucha!
The Very Hungry Caterpillar
To kultowa już książka obrazkowa dla dzieci autorstwa Erica Carle’a wraz z jego autorskimi ilustracjami. Książka po raz pierwszy została wydana w 1969 roku i od tego momentu stała się światowym bestsellerem, który sprzedał się już w 50 milionach egzemplarzy. Główną bohaterką książki jest gąsienica, która aby zamienić się w pięknego motyla usi wcześniej sporo zjeść. W książce o bardzo głodnej gąsienicy kluczową rolę odgrywają charakterystyczne ilustracje w formie kolażu, z „wyżartymi” przez gąsienicę fragmentami tekstu, które dotyczą zasad liczenia, dni tygodnia, jedzenia i… stadium przepoczwarzania się gąsienicy. Książka The Very Hungry Caterpillar uczy dzieci, jak liczyć i porównywać jeden do jednego między liczbami, a przedmiotami zjadanymi przez bardzo głodną gąsienicę.
The Wonderful Wizard of Oz
Opowieść o czarnoksiężniku z krainy Oz to prawdziwy klasyk angielskiej literatury. Książka została napisana przez L. Franka Bauma i zilustrowana przez W.W. Denslowa. Pierwsza publikacja książki miała miejsce w 1900 roku, z kolei już w 1939 roku doczekała się kultowej ekranizacji. Historia opowiada o przygodach małej dziewczynki z farmy imieniem Dorothy, która znalazła się w magicznej krainie Oz, po tym jak ona sama i jej pies Toto zostali porwani przez cyklon z ich domu w Kansas. Ta wyjątkowa powieść fantasy jest uważana za jeden z najlepszych utworów w światowej literaturze dziecięcej. Warto przeczytać z dzieckiem tę książkę po angielsku, aby w pełni rozbudzić wyobraźnię pociechy.
Horrid Henry
Seria książek dla dzieci po angielsku o przygodach Koszmarnego Karolka (ang. Horrid Henry) to celna odpowiedź na francuską serię książek o przygodach Mikołajka. Autorem serii 25 książek jest Francesca Simon, a za fantastyczne ilustracje odpowiada Tony Ross. Pierwsza książka z serii ukazała się w 1994 roku, a dzieci z całego świata natychmiast ją pokochały. Tytułowym bohaterem serii jest Horrid Henry – egocentryczny i niegrzeczny chłopiec, który zazwyczaj musi zmierzyć się z jakimś problemem, a następnie zemścić się w intrygujący sposób, najczęściej z wykorzystaniem podstępu, przy łamaniu zasad i zastosowaniu praktycznych żartów. Horrid Henry ma młodszego brata nazywanego przez bohatera Perfect Peter (Perfekcyjny Piotr), który jest jego całkowitym przeciwieństwem. Nietrudno się domyślić, że między rodzeństwem często występują spory, które przybierają nieoczekiwany efekt.
The Cat in the Hat
Książka o charakterystycznym kocie w kapeluszu została napisana i zilustrowana przez Dr. Seuss’a. Pierwsze wydanie miało miejsce w 1957 roku i od razu stało się bestsellerem. Historia opisana w książce skupia się wokół wysokiego, antropomorficznego kota, który nosi charakterystyczny kapelusz w czerwono-białe paski oraz czerwoną muszkę. Pewnego dnia, pod nieobecność mamy głównych bohaterów – Sally i jej brata, w domu pojawia się kot. Pomimo obiekcji rybek, które należą do dzieci, kot pokazuje im kilka swoich sztuczek, którymi skutecznie je zabawia. Na początku każdej sztuczki wszystko się psuje, ale potem magicznie naprawia, nim w domu z powrotem zjawia się mama dzieci. Dlaczego warto przeczytać tę pozycję po angielsku? Ponieważ w oryginalnym języku książka odznacza się błyskotliwymi rymami i wyjątkowym poczuciem humoru.
Winnie the Pooh
Nie ma na świecie drugiej tak popularnej książki dla dzieci jak Przygody Kubusia Puchatka. Maluchy uwielbiają słuchać i czytać o przygodach grupy przyjaciół ze Stumilowego Lasu, którzy nawet mimo napotykanych przeszkód, dzięki sile swojej przyjaźni zawsze sobie z nimi doskonale radzą. Książka została po raz pierwszy wydana w 1926 roku, a jej autorem jest Alan Alexander Milne. Za przepiękne ilustracje odpowiada natomiast Ernest Howard Shepard. Bohaterów tej powieści chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, bo zarówno każdy rodzic jak i każde dziecko doskonale wiedzą kim jest: Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Kłapouchy, Królik, Krzyś, Sowa, Tygrysek, Kangurzyca i Kangurzątko. Książka czytana po angielsku da ogromną satysfakcję zarówno dorosłym jak i dzieciom.
Peepo
To ciekawa propozycja dla najmłodszych dzieci, które dopiero zaczynają poznawać otaczający świat i uczą się pierwszych słówek, również tych angielskich. Autorami tej książki są Janet i Allan Ahlberg, a pierwsze wydanie ukazało się w 1985 roku. Peepo zwraca szczególną uwagę dzieci na to, co z pozoru niezrozumiałe zachowania dorosłych mogą oznaczać dla dzieci. Każda strona pozwala dziecku podejrzeć co dzieje się w świecie dorosłych, zwłaszcza gdy są oni zabiegani i zajęci własnymi sprawami. Początkowo, każda strona książki widoczna jest tylko przez mały otworek na środku strony, stąd konieczność faktycznego podglądania, co może znajdować się na stronie następnej. Rymowany tekst na każdej stronie książeczki Peepo opisuje daną sytuację i pyta na zakończenie „a co on właściwie widzi”? Wówczas cały sekret może zostać odkryty, a strona książki przewrócona.
We’re Going on a Bear Hunt
Idziemy polować na niedźwiedzia to ilustrowana książka dla dzieci autorstwa Michaela Rosena i zilustrowana przez Helen Oxenbury. Pierwsze wydanie pochodzi z 1989 roku. Książka cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci z całego świata, co potwierdza również zdobyty przez nią rekord Guinnessa, który dotyczył największej lekcji czytania właśnie książki We’re Going on a Bear Hunt. Książka jest pełna humoru i opisuje ekscytującą rodzinną wyprawę na niedźwiedzia. Do pokonania po drodze są liczne przeszkody, takie jak: wysoka trawa, zimna rzeka, błoto, las a nawet śnieżyca! Dlaczego warto przeczytać tę książkę z dzieckiem po angielsku? Ponieważ posiada ona prosty i zrozumiały dla dziecka angielski tekst. Ponadto jest on niezwykle powtarzalny i rytmiczny, a także pełen wyrazów dźwiękonaśladowczych, które zachęcą malucha do aktywnego włączenia się w odtwarzanie dźwięków z książki.
Shark in the Park
Shark in the Park to książka autorstwa Nicka Sharratt’a, która ukazała się w 2000 roku. Zabawna historyjka opowiada o losach chłopca imieniem Timothy, który przez swoją nową lunetę, na spacerze w parku wypatruje różnych, niesamowitych obiektów. Timothy stale szuka kolejnych zagrożeń i odkrywa, że prawie każdym z obiektów wypatrzonych przez jego lunetę jest ogon rekina! Za każdym swoim odkryciem chłopiec krzyczy „Shark in the Park” stąd tytuł książki. Oczywiście, koniec końców okazuje się, że charakterystyczna płetwa rekina, którą chłopiec obserwował przez lunetę była czymś zupełnie innym i że tak naprawdę nikt w parku nie musi czuć się zagrożony.
A Bear Called Paddington
Kto nie zna niesfornego misia imieniem Paddington, który przemierzając Anglię w starym kapeluszu z wypchaną walizką i nieustającym apetytem na marmoladę, bawi i uczy dzieci z całego świata już od 1958 roku, kiedy to ukazała się pierwsza książka z jego przygodami. Autorem książek o Paddingtonie jest Michael Bond, a za piękne ilustracje odpowiedzialna jest głównie Peggy Fortnum. Paddington jest zawsze bardzo uprzejmy i szarmancki, do każdego zwraca się per Pan i per Pani. Paddington niestety również bardzo często wpada w tarapaty, jednak znany jest z tego, że zawsze stara się wszystko naprawić! Czytając dziecku historię misia Paddingtona po angielsku, możesz mieć pewność, że pociecha pokocha tego wyjątkowego bohatera i będzie chciała przeżywać niesamowite przygody tak jak główny bohater historii.
Seria Książek o Harrym Potterze
Ta kultowa seria książek o przygodach młodych czarodziejów ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, to propozycja dla starszych dzieci, które chcą pogłębić zasób słownictwa z języka angielskiego i utrzymać kontakt z językiem. Seria książek autorstwa J.K. Rowling zdobyła ogromną popularność na całym świecie i od lat pozostaje niezmiennie książkowym numerem jeden wśród dzieci i młodzieży. Żadna inna książka nie zaangażuje pociechy w taki sposób i nie nauczy tak wiele jak przygody Harry’ego Pottera właśnie.
Sprawdź też inne nasze wpisy:
- Zajęcia pozalekcyjne – jakie wybrać, by nie zniechęcić dziecka
- Słodycze po angielsku – przepisy na brytyjskie desery (plus słowniczek)
- Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?
- Zwierzę dla dziecka – jakie wybrać i czy to dobry pomysł?
- Jak rozpoznać talent u dziecka i pomóc mu go rozwijać?
- 10 najciekawszych książek dla dziecka w wieku szkolnym