Dzisiejsze tempo życia stawia przed dziećmi nie lada wyzwania. Już od najmłodszych lat, naraża je na różnego rodzaju stres: rywalizację, ocenę, radzenie sobie z trudnymi emocjami, problemy w nauce.
Dzieci mają coraz mniej ruchu, są za to bardziej przebodźcowane elektroniką, a to wszystko ma wpływ na ich zdrowie.
Co zrobić, by wesprzeć nasze dziecko w jego rozwoju? Idealnym, cudownym wręcz narzędziem wspierającym rozwój psychomotoryczny i emocjonalny dziecka jest joga dla dzieci.
Co to jest joga?
Joga to prastary system filozoficzny, który zajmuje się zależnościami między ciałem a umysłem. Joga wywodzi się z Indii i przez ostatnie kilkadziesiąt lat, przeżyła długą ścieżkę z Azji do Europy i transformację, dzięki której dziś wielu psychologów, pedagogów i terapeutów, wykorzystuje mindfulness i jogę, jako ćwiczenia ruchowo-relaksacyjne w swojej pracy.
Po co praktykować jogę z dziećmi?
Ćwiczenia jogi mają wiele korzyści. Oto niektóre z nich:
Korzyści fizyczne:
- utrzymanie prawidłowej postawy ciała,
- uelastycznienie kręgosłupa,
- poprawa równowagi i koordynacji ruchowej,
- dotlenienie organizmu dzięki ćwiczeniom oddechowym,
- uzyskiwanie większej świadomości i wyczucia własnego ciała,
- usuwanie napięcia w ciele,
- pozytywne działanie układu nerwowego, krążenia i trawiennego,
- wzmocnienie mięśni i kości.
Korzyści emocjonalne:
- poprzez aktywizację przywspółczulnego układu nerwowego, dziecko wycisza się i uspokaja, osiąga stan głębokiej fizycznej relaksacji, uwalnia napięcie i tłumione emocje,
- wzrasta poczucie własnej wartości, pewności i zadowolenia z siebie,
- stabilność i równowaga emocjonalna,
- wdrażanie do cierpliwego oczekiwania,
- rozwój inteligencji emocjonalnej poprzez pogłębienie rozumienia własnych emocji,
- lepsza komunikacja z samym sobą i innymi – nabywanie umiejętności „Tu i teraz”.
Korzyści poznawcze:
- tworzenie nowych sieci połączeń neuronalnych, na bazie których dzieci lepiej się uczą,
- poprawa zdolności koncentracji i skupienia uwagi,
- lepsza pamięć,
- wzrost jasności myśli i kreatywności,
- tworzenie nowych wizji i twórczych pomysłów.
Jak praktykować jogę z dzieckiem?
Jeśli chcielibyśmy, aby nasze dziecko zaczęło praktykować jogę, najlepiej zapisać je na zajęcia, gdzie będzie pod opieką doświadczonego nauczyciela. Taki nauczyciel dokładnie wytłumaczy i pokaże dziecku, jak w prawidłowy, bezpieczny sposób wejść w daną asanę (pozycję jogową) i skoryguje ewentualne błędy.
Nauczyciele jogi pracujący z dziećmi, mają duże doświadczenie, dzięki któremu potrafią zainteresować jogą najmłodszych. Włączają do zajęć elementy zabawy, czy bajki, tworząc atrakcyjne zajęcia, podczas których dzieci nie nudzą się.
Nie zawsze jednak mamy czas lub szkołę jogi w pobliżu domu. Wówczas możemy poszukać jogi w Internecie. Na stronie www.happy-joga.pl można znaleźć przykładowe sesje jogi dla dzieci, gdzie w cudownym rysunkowym świecie baśni, najmłodsi od podstaw poznają jogę. Na rynku dostępne są również książki z jogą dla dzieci, a także różne gry i karty do jogi.
Wybrane asany (pozycje jogi)
Motyl (Baddha Konasana)
Usiądź na guzach kulszowych, złącz spody stóp ze sobą. Chwyć dłońmi za palce u stóp i przyciągnij je do siebie jak najbliżej. Wyprostuj plecy, unosząc klatkę piersiową od dolnych żeber do góry. Barki opuść w dół. Wydłużamy się przez czubek głowy. Oddychaj swobodnie. Kolanka opuszczaj w kierunku podłogi.
Pies z głową w dół (Adho Mukha Svanasana)
Przejdź do klęku podpartego, umieszczając dłonie pod barkami. Podwiń palce stóp, weź głęboki wdech i z wydechem, odpychając się rączkami od podłogi oderwij kolanka, unosząc bioderka jak najwyżej i oddalając je jak najdalej od dłoni. Opuść pięty na ziemię i skieruj je na zewnątrz. Wciągnij brzuszek do środka i patrz na pępek.
Pozycja wojownika (Virabhadrasana I)
Stań w lekkim rozkroku, ustawiając stopy na szerokość bioder. Przenieś jedną nóżkę do przodu. Nie skręcaj bioder w bok – niech biodra również będą skierowane na wprost. Wyprostuj kręgosłup, wydłużając się przez czubek głowy. Weź wdech i na wydechu zegnij przednią nóżkę w kolanku i unieś ręce do góry. Pilnuj by kolanko było nad kostką, oddal barki od uszu, a wzrok skoncentruj na punkcie na linii oczu przed sobą. Oddychaj spokojnie.
Mamy nadzieję, że dzięki wskazówkom ekspertki – instruktorki jogi dla dzieci – Agnieszki Sygitowicz-Stańkowskiej (Happy Joga), dzięki której powstał ten artykuł, razem z dzieckiem spróbujecie takiej formy aktywności i odkryjecie nowe sposoby na wspólne spędzanie czasu i zadbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.