Pojawienie się w rodzinie nowego dzidziusia, to poważny krok w życiu nie tylko dla samych rodziców, ale przede wszystkim dla już szczęśliwie żyjącego malca. O ile dla samych rodziców oczekiwanie na pojawienie się drugiego dziecka to ogromna radość, o tyle dla starszego dziecka, narodziny rodzeństwa mogą wywołać uczucia takie jak zagrożenie, niepewność czy smutek. W czasie oczekiwania na pojawienie się nowego członka rodziny, warto postawić na rozmowę o rodzinie, o roli każdego z członków rodziny oraz o naszych wspólnych oczekiwaniach i obawach.
Zadbaj również o to, aby poświęcić starszemu dziecku odpowiednio dużo czasu i nie zapominać o nim ani na chwilę, aby nie poczuło się zagrożone. Dowiedz się więcej na temat tego, czy i jak można przygotować dziecko do pojawienia się w rodzinie rodzeństwa i co zrobić, aby zapewnić wszystkim członkom rodziny odpowiedni komfort i dużo miłości. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak mieszkać w pełnej zgodzie pod jednym dachem.
Młodsze rodzeństwo – jak przygotować na nie dziecko?
Najważniejszym aspektem w przygotowaniu dziecka na nadejście młodszego rodzeństwa jest niedopuszczenie do sytuacji, w której starsze dziecko poczuje się zagrożone i niechciane. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której niewyspana mama i sfrustrowany tata, oboje zmęczeni opieką nad noworodkiem, nie mają już tyle czasu na zabawę ze starszakiem co kiedyś. To prosta droga do zazdrości i potęgowania u starszego dziecka nienawiści do najmłodszego członka rodziny. Aby tak negatywne wzorce nie utrwaliły się w psychice dziecka, należy przede wszystkim postawić na szczerą rozmowę z pociechą i dokładne wytłumaczyć jej całą, nową sytuację w której za chwilę znajdzie się rodzina.
Ważnym krokiem w przygotowywaniu dziecka na nadejście młodszego rodzeństwa jest także nauka empatii, szacunku i miłości. Warto przytaczać dziecku pozytywne wzorce i przekonywać, że są to te wartości, którymi należy się kierować przy kontaktach z nowymi osobami. Gdy dzidziuś pojawi się już na świecie, warto zachęcać starsze dziecko do przebywania w jego towarzystwie, pomocy mamie i tacie w opiece nad maluszkiem oraz do podejmowania prób zabawy i wspólnego spędzania czasu z noworodkiem.
Przyjaźń między rodzeństwem nie zrodzi się od razu, jednak dzięki pokazywaniu dziecku pozytywnych wzorców rodzeństw, które żyją ze sobą w zgodzie, nasz maluch nabierze odpowiedniej perspektywy i poczuje się ważny. Będzie chciał być częścią życia swojego nowonarodzonego rodzeństwa.
Aby przygotować dziecko do nadejścia młodszego rodzeństwa można również wraz ze starszakiem podejmować cały szereg najróżniejszych aktywności. Jeżeli rodzice urządzają pokój dla maluszka lub kompletują dla niego wyprawkę, niech starsze dziecko też ma prawo głosu i pomoże z wyborem. Można też bawić się z dzieckiem w dom i na lalce pokazywać jak przewijać noworodka i jak się nim właściwie opiekować. Taka nauka przyda się nie tylko w ramach przygotowania starszaka na nadejście nowego dziecka, ale będzie również cenną lekcją na całe przyszłe, dorosłe życie.
Oczekiwanie na nadejście drugiego dziecka to też dobry moment na wyciągnięcie fotografii z pierwszej ciąży i pokazanie dziecku jak to było, kiedy ono siedziało w brzuchu mamy i samo było małym, bezbronnym noworodkiem.
Zazdrość dziecka o młodsze rodzeństwo – jak sobie z nią poradzić?
Co jednak robić, gdy mimo przygotowania malucha na nadejście nowego rodzeństwa, pojawia się u niego zazdrość o młodsze rodzeństwo? Przede wszystkim nie krzyczeć, nie ganić i nie tracić cierpliwości do starszego dziecka. Podstawą zawsze powinna być szczera rozmowa i dokładne ustalenie, co jest dla starszego dziecka w nowej sytuacji najtrudniejsze i co dokładnie mu się nie podoba. Otwarte rozmawianie o emocjach jest najlepszym wyjściem z każdej konfliktowej sytuacji w rodzinie.
Należy pamiętać, że najważniejsze w przygotowywaniu dziecka na nadejście młodszego rodzeństwa i radzenie sobie z przejawami zazdrości starszaka jest podkreślenie ważnej i doniosłej roli starszego dziecka w opiece nad młodszym oraz stopniowe budowanie więzi między rodzeństwem. Wszelkie przejawy zazdrości starszego dziecka o młodsze warto od razu adresować odpowiednimi działaniami, które zostały wymienione powyżej.
Co robić gdy starsze dziecko bije młodsze?
Zdarza się, że wzajemna niechęć rodzeństwa do siebie może eskalować i przybrać miano rodzinnego konfliktu. Ma to miejsce najczęściej wśród starszego rodzeństwa, które jest już świadome swoich praw i obowiązków, ceni sobie własną przestrzeń i zwyczajnie nie zgadza się z postępowaniem i działaniami brata czy siostry. Konflikt w rodzeństwie, który poskutkuje bójką może dotyczyć tak prozaicznych rzeczy jak zabieranie sobie zabawek czy jedzenia, ale może mieć też dużo głębsze podłoże, takie jak konflikty na tle światopoglądowym (w przypadku starszych dzieci).
W każdej konfliktowej sytuacji, która doprowadza do bójki między rodzeństwem rodzic musi zareagować natychmiast i zdecydowanie. Po pierwsze należy rozdzielić dzieci i spróbować wyjaśnić na chłodno całą sytuację. Zadawaj dzieciom szczegółowe pytania: Co się stało? Kto kogo uderzył? Dlaczego tak postąpiłeś? Co było przyczyną Twojego działania?, a później konsekwentnie żądaj odpowiedzi na zadane pytania. Zawsze należy jasno uświadomić dziecku, że bicie kogokolwiek jest złe, że stosowanie przemocy fizycznej jest bolesne dla drugiej strony oraz, że konflikty można rozwiązywać w inny sposób niż z użyciem przemocy.
Sprawdź też inne nasze porady: