5 gier do nauki angielskiego i rozwijania inteligencji emocjonalnej u dziecka
W dzisiejszych czasach inteligencję emocjonalną uważa się za tak samo istotną jak IQ. Przedstawiana jest jako jedyna cecha, która daje nam przewagę nad rozwijaną sztuczną inteligencją.
Umiejętność poprawnego rozpoznawania emocji i zarządzania nimi stanowi fundament szczęśliwego życia. W niektórych krajach, takich jak Szwajcaria czy Holandia, zajęcia z Inteligencji Emocjonalnej (EI) są częścią programu nauczania.
Edukacja w innych krajach nie jest jeszcze na tym etapie, co nie znaczy, że sami nie możemy pomóc naszym dzieciom w rozwijaniu ich EI. Najskuteczniejszym sposobem jest wykorzystanie gier, rozwijających inteligencję.
Chciałbyś upiec dwie pieczenie na jednym ogniu? Wybierz takie gry, dzięki którym Twoje dziecko będzie równocześnie ćwiczyło angielski.
Pudełko radości
Wrzuć „rekwizyty radości” do pudełka. Mogą być to rzeczy, które przypominają Wam o spędzonych wspólnie szczęśliwych chwilach. Muszelka z plaży, na której wypoczywaliście, kwiatek z babcinego ogrodu, piórko znalezione na którymś ze spacerów.
Jak Ci minął dzień?
Przygotuj karty z emotikonami wyrażającymi różne emocje i podpisz je po angielsku: sad, angry, happy, curious itd. Wieczorem, zanim pójdziecie spać, poproś dziecko o nazwanie emocji, których doświadczyło w ciągu dnia. Niech wybierze odpowiadające im karty. Ta gra nauczy je poświęcania uwagi własnym uczuciom, rozpoznawania i akceptowania ich.
Masz to wypisane na twarzy
Rozpoznawanie emocji to podstawowy element EI. Szukając książek, w pierwszej kolejności wybieraj te z ilustracjami wyrażającymi osobowość każdej postaci. Poproś dziecko o opisanie tego, co czują bohaterowie. Na przykład: jestem szczęśliwy, jestem podekscytowany, jestem niezmiernie uradowany. Lub jestem przygnębiony, jest mi smutno itd.
Zapytaj je, co pomogło mu odgadnąć, jak czuli się bohaterowie. Skieruj jego uwagę na kształt oczu, brwi, kącików ust oraz na inne wskazówki związane z wyrazem twarzy.
Tęcza emocji
Wyobraźcie sobie, że każda z siedmiu najsilniejszych emocji ma swój własny kolor. I to właśnie dlatego świat jest tak różnorodny! Narysujcie własną tęczę, przypisując każdemu kolorowi jedną emocję i podpiszcie je po angielsku. Na przykład:
- Szczęście jest Czerwone
- Smutek jest Pomarańczowy
- Strach jest Żółty
- Złość jest Zielona
- Zachwyt jest Niebieski
- Odraza ma kolor Indygo
- Zwątpienie jest Fioletowe
Zabawa w mima
Na kartach napisz słowa. Gracz dostaje słowo i ma za zadanie zademonstrować je, korzystając jedynie z gestów i mimiki twarzy. Inni gracze mogą zadawać pytania i próbować odgadnąć, o jakie słowo chodzi. Jedynymi słowami, które wypowiedzieć może gracz są: tak, nie i może. Jest to popularna na całym świecie gra, która wymaga od graczy niewerbalnego porozumiewania się. Obserwując osobę próbującą wyjaśnić słowo, dzieci rozwijają swoją inteligencję emocjonalną.
Psychologowie twierdzą, że proces rozwoju inteligencji emocjonalnej rozpoczyna się w momencie narodzin, kiedy dziecko widzi swoich uśmiechających się rodziców i uczy się odpowiadać uśmiechem. Proces ten jest kontynuowany dzień w dzień, jeśli rodzice angażują się w życie swojego dziecka i nie ignorują jego emocji i uczuć. Jeśli więc chcesz rozwijać EI swojego dziecka, powinieneś zacząć od siebie. Zaakceptuj swoje własne emocje i obserwuj swoje stany emocjonalne. Dzięki temu wszyscy będziecie bardziej szczęśliwi!
Novakid uczy dzieci rozpoznawania emocji!
Po więcej inspiracji na temat anglojęzycznych gier i zabaw pomagających dzieciom zwiększyć inteligencję emocjonalną, możesz zajrzeć na dedykowany dzieciom kanał YouTube Novakid. Jednym z filmów, który warto obejrzeć z dzieckiem, jest omówienie i żywe pokazanie różnych emocji, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Nie czekaj ani chwili dłużej i naucz się z dzieckiem opowiadać o emocjach po angielsku i je pokazywać. To świetny sposób na rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka na początkowym etapie dorastania.
Szkoła angielskiego dla dzieci online Novakid za cel stawia sobie rozwijanie umiejętności mówienia. Dzięki kombinacji nowoczesnych metod nauczania dzieci uczą się mówić o sobie i swoich emocjach po angielsku już od pierwszej lekcji. Kolorowe postacie prowadzą dzieci przez nasz program nauczania i „pomagają” im z ich pracą domową, profesjonalni nauczyciele zaś dbają o to, aby każde dziecko było podekscytowane i radosne, czekając na kolejną lekcję!
Czy zainteresowała Cię treść artykułu?