Dzieci z Bullerbyn to klasyka skandynawskiej literatury dla dzieci i zarazem jedna z najpopularniejszych w Polsce lektur szkolnych. Jeżeli twoje dziecko chodzi do podstawówki, z pewnością niebawem będzie miało na liście książek do przeczytania właśnie Dzieci z Bullerbyn. Nie czekajcie jednak ani chwili dłużej i już teraz przeczytajcie z dzieckiem powieść napisaną przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren.
Jeżeli zastanawiacie się z pociechą jak wyglądają dzieci z Bullerbyn, czym się zajmują na co dzień i czym ich zwyczaje różnią się od codziennego życia polskich dzieci, koniecznie chwyć za egzemplarz powieści i czytaj razem z dzieckiem!
Książka Dzieci z Bullerbyn została po raz pierwszy wydana pod oryginalnym, szwedzkim tytułem „ Alla vi barn i Bullerbyn” w 1947 roku. Mimo tak dawnej daty swojej premiery treść opowieści wciąż pozostaje aktualna, a także bawi i uczy kolejne pokolenia dzieci na całym świecie.
Dzieci z Bullerbyn można też czytać po angielsku, co będzie miało dodatkowy walor edukacyjny dla maluchów, które uczą się już języka angielskiego, nawet na poziomie angielskiego pierwszej klasy. Dzieci z Bullerbyn po angielsku noszą tytuł: „Six Bullerby Children” i są napisane językiem, z którego zrozumieniem nie powinni mieć problemu średnio-zaawansowani uczniowie języka angielskiego.
Dzieci z Bullerbyn bohaterowie – poznaj ich!
- Lisa Erikson – główna bohaterka i narratorka książki, jej braćmi są Bosse i Lasse. Uwielbia bawić się lalkami i chodzić do szkoły.
- Lasse Erikson – jest klasowym urwisem, ma duże poczucie humoru. To on najczęściej organizuje różne zabawy.
- Bosse Erikson – interesuje się ptakami i zbiera ich jaja. Ma własną kurę, Albertynę.
- Maja Erikson – mama Lassego, Bossego i Lisy. Jest właścicielką kurzej fermy w Bullerbyn. Cechuje ją troskliwość, zaradność i pracowitość.
- Anders Erikson – tata rodzeństwa, zajmuje się stolarką, a oprócz tego pracuje w mleczarni.
- Britta Andersson – przyjaźni się z Lisą. Jest rozsądna i najdojrzalsza z całej szóstki małych bohaterów. Jest najlepszą uczennicą w klasie, pracowitą i uczynną.
- Anna Andersson – młodsza siostra Britty, jest wesoła i pomysłowa.
- Greta Andersson – mama Britty i Anny. Potrafi piec przepyszne obwarzanki.
- Erik Andersson – ojciec Britty i Anny. Czasem bywa trochę dziecinny, ale pięknie gra na harmonii.
- Anders Jan Andersson – dziadek Britty i Anny, ma 80 lat i jest byłym właścicielem Zagrody Północnej. Przeważnie siedzi w swoim pokoju na piętrze.
- Olle – jest bardzo grzeczny i ułożony. Potrafi szybko biegać. Ma psa Svippa i kota Malkolma.
- Ciocia Lisa – mama Ollego i Kerstin. Jest troskliwa i miła. To ona tłumaczyła dziewczynkom, jak postępować z małymi dziećmi, kiedy miały się zająć Kerstin.
- Wujek Nils – bardzo kocha Ollego i swoją małą córeczkę. Lubi bawić się z Kerstin.
- Kerstin – maleńka siostrzyczka Ollego, oczko w głowie chłopca.
Streszczenie Dzieci z Bullerbyn
W książce Dzieci z Bullerbyn tyle się dzieje, że nie sposób w krótki i zwięzły sposób wszystkiego streścić, nie gubiąc przy tym ciekawych wątków. Liczni bohaterowie – głównie dzieci, przeżywają codzienne przygody, dzielą się swoimi doświadczeniami, udowadniają siłę swojej przyjaźni i mierzą się z drobnymi przeciwnościami losu. W powieści widzimy także jakie obowiązki domowe mają do spełnienia bohaterowie, jak pomagają rodzicom, jak uczą się w szkole, czy opiekują się zwierzętami. Poniżej przedstawiliśmy krótki zarys fabuły książki Dzieci z Bullerbyn, który powinien Was zachęcić do sięgnięcia po tą lekturę.
Książka Dzieci z Bullerbyn opisuje życie szóstki dzieci, które mieszkają w malutkiej, szwedzkiej wiosce Bullerbyn. Cała powieść składa się z trzech głównych części, a każda część jest dodatkowo podzielona na rozdziały. Główni bohaterowie to: rodzeństwo Lisa, Lasse i Bosse, siostry Anna i Britta oraz jedynak Olle, któremu w dalszej części książki rodzi się siostrzyczka – Kerstin. Szóstka dzieci wraz z rodzicami i dziadkiem Anny i Britty to w książce jedyni mieszkańcy wsi.
Tytułowe dzieci z Bullerbyn mają od siedmiu do dziewięciu lat. Na kolejnych kartach powieści poznajemy ich codzienne życie. Autorka barwnie opisuje zabawy dzieci, które często bawią się razem oraz to, że czasami chłopcy rywalizują z dziewczynkami i płatają im figle. Co ciekawe, dziewczynki zwykle odpłacają się im tym samym. Zdarza się też, że mali bohaterowie psocą i denerwują dorosłych. Nie jest to jednak zamierzone, ponieważ wszystkie dzieci są sympatyczne, uczynne, dobrze wychowane i nie chcą nikomu sprawiać przykrości.
Bardzo kochają swoich rodziców i wielokrotnie w kolejnych rozdziałach książki dają temu wyraz.
Gdzie jest napisane, że Erik Andersson był dziecinny?