Dzisiaj omówimy sobie dni tygodnia po angielsku. Bo o ile najważniejszy dla nas samych zazwyczaj jest piątek, sobota czy niedziela, o tyle na egzaminie musisz znać wszystkie siedem – z poniedziałkiem włącznie. Sprawdź więc, jak brzmią nazwy dni tygodnia po angielsku i jak je zapamiętać w prosty sposób. Przygotuj się do nadchodzącego sprawdzianu albo zobacz, jak pomóc w nauce swojemu dziecku.
Dni tygodnia po angielsku mamy oczywiście siedem 😉 Każdy z nich w swojej nazwie zawiera cząstkę “day”, co po polsku oznacza “dzień”. Przyjrzyjmy się im teraz po kolei.
Dni tygodnia po angielsku – poznaj je już teraz!
Poniżej znajdziesz wszystkie dni tygodnia po angielsku. Niestety mocno różnią się brzmieniem od tych polskich. Są jednak łatwe sposoby, aby je zapamiętać. Zanim to sobie omówimy, najpierw poznaj poszczególne nazwy dni tygodnia po angielsku i sprawdź ich pisownię.
- poniedziałek – Monday
- wtorek – Tuesday
- środa – Wednesday
- czwartek – Thursday
- piątek – Friday
- sobota – Saturday
- niedziela – Sunday
Dni tygodnia po angielsku – wymowa. Jak to się mówi, jak to się czyta? Podpowiadamy!
Znasz już nazwy dni tygodnia po angielsku. Wymowa każdej z nich będzie łatwiejsza, jeśli przeczytasz te dziwnie wyglądające znaczki w nawiasach na głos. Właśnie w taki nieintuicyjny sposób zapisujemy wymowę fonetycznie. Jeśli się przyjrzysz, to dostrzeżesz, że w tych nawiasach są literki, które da się po chwili rozszyfrować i zrozumieć. Spróbuj!
Dni tygodnia po angielsku oraz ich wymowa to:
- Monday [ˈmʌndeɪ]
- Tuesday [ˈtjuːzdeɪ]
- Wednesday [ˈwenzdeɪ]
- Thursday [ˈθɜːzdeɪ]
- Friday [ˈfraɪdeɪ]
- Saturday [ˈsætədeɪ]
- Sunday [ˈsʌndeɪ]
Jak czytać i pisać nazwy dni tygodnia po angielsku?
Poniżej znajdziesz spolszczoną wersję zapisu, której nie stosuje się w profesjonalnym nauczaniu. To jedynie drobna pomoc naukowa, jeśli zapis w nawiasie sprawia Ci zbyt duże trudności.
- Monday [mandei]
- Tuesday [tjuzdei]
- Wednesday [łenzdei
- Thursday [feezdeɪ]
- Friday [fraidei]
- Saturday [satedei]
- Sunday [sandei]
Dni tygodnia po angielsku – piosenka, która ułatwi zapamiętanie słów
Zapamiętaj jeszcze łatwiej dni tygodnia po angielsku – piosenka, którą znajdziesz poniżej z pewnością będzie w tym bardzo pomocna.
Monday, Monday, let’s start the week,
Tuesday’s here, let’s take a peek,
Wednesday’s halfway, keep going strong,
Thursday’s thankful, let’s sing a song.
Friday’s fun, let’s enjoy the night,
Saturday’s weekend, let’s hold on tight,
Sunday’s rest, let’s slow the pace,
Then back to Monday, let’s win the race!
PS Jeśli szukasz sposobów na zapamiętanie dni tygodnia po angielsku, Youtube będzie szczególnie pomocny ze względu na dużą ilość filmików i wpadających w ucho piosenek dla dzieci. Oto jeden z nich:
Jak zapamiętać dni tygodnia po angielsku?
Jak nauczyć dziecko dni tygodnia po angielsku? Jeśli powyższa piosenka Ci nie pomogła, skorzystaj z naszej prostej metody. Nagraj sobie dni tygodnia po angielsku na telefon i puszczaj nagranie kilka razy przed snem przez cały tydzień. Możesz słuchać zapętlonej nazwy jednego dnia tygodnia (w ten konkretny dzień) lub codziennie wszystkich dni. To prosta metoda, jak nauczyć dziecko dni tygodnia po angielsku. Zapamiętywanie poprzez słuch sprawdza się w bardzo wielu przypadkach.
Czy dni tygodnia po angielsku piszemy z dużej litery – a raczej wielką literą?
Tak, konkretnie to wielką literą – bo to jest poprawne określenie. Zawsze korzystaj z takiej pisowni, bez wyjątku. Potraktuj nazwy dni tygodnia po angielsku jak imiona tych poszczególnych dni.
Skąd się wzięły angielskie nazwy dni tygodnia?
Ciekawe pytanie! Nazwy dni tygodnia po angielsku mają swoje korzenie w mitologii germańskiej i rzymskiej. W językach germańskich, takich jak staroangielski, każdy dzień tygodnia był nazwany na cześć jakiegoś boga germańskiego lub nordyckiego (środa to na przykład dzień Odyna). Nazwy czterech dni tygodnia po angielsku (poniedziałek, wtorek, środa i czwartek) zostały zapożyczone z języka staro-nordyckiego, podczas gdy nazwy trzech pozostałych dni (piątek, sobota i niedziela) pochodzą z łaciny.
Skróty dni tygodnia po angielsku – poznaj je, by łatwiej korzystać z kalendarza czy rozkładu jazdy
Znasz już dni tygodnia po angielsku. Skróty powstałe od ich nazw również warto zapamiętać. W krajach anglojęzycznych są często używane w formie pisemnej, czyli np. w informacjach, planach spotkań, rozkładach jazdy, kalendarzach i tak dalej.
Skróty dni tygodnia po angielsku:
- Mon – Monday (poniedziałek)
- Tue – Tuesday (wtorek)
- Wed – Wednesday (środa)
- Thu – Thursday (czwartek)
- Fri – Friday (piątek)
- Sat – Saturday (sobota)
- Sun – Sunday (niedziela)
Dni tygodnia po angielsku w powiedzeniach – czy występują?
Tak, dni tygodnia w powiedzeniach angielskich są dosyć popularne. Poznaj kilka z nich i sprawdź, co oznacza dane wyrażenie.
- Monday morning quarterback – osoba, która krytykuje decyzje lub działa po fakcie.
- Tuesday’s child is full of grace – dziecko urodzone we wtorek jest pełne łaski i wdzięku.
- Wednesday’s child is full of woe – dziecko urodzone w środę jest pełne żalu i smutku.
- Thank God it’s Friday! – to po prostu wyrażenie zadowolenia, że w końcu nadchodzi weekend. To akurat warto zapamiętać 😉
- Saturday night fever – określenie zabawy, tańca – rozrywki w sobotni wieczór.
- Sunday best – najlepsze ubranie, specjalny strój, który nosimy na uroczyste okazje, ważne spotkania rodzinne.
Niezwykłe dni tygodnia. Zobacz, które angielskie nazwy stały się już częścią naszego języka
Część z nich już prawdopodobnie znasz. Inne być może poznasz dopiero z czasem. Sprawdź niezwykłe, czyli nietypowe dni tygodnia po angielsku, które wpisały się już w nasz własny język.
- Black Friday – ostatni piątek listopada, dzień po Święcie Dziękczynienia (amerykańskie święto – to z symbolicznym indykiem), uważany za początek sezonu zakupowego przed Świętami. To właśnie wtedy sklepy, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, przyciągają tłumy kupujących atrakcyjnymi rabatami.
- Cyber Monday – występuje po Black Friday, a konkretnie po całym zakupowym weekendzie. To właśnie wtedy sklepy internetowe oferują największe rabaty, stąd dopisek “Cyber”.
- Blue Monday – określenie poczucia smutku, przygnębienia lub znużenia w poniedziałek, zwykle po weekendzie. Ten dzień doczekał się nawet specjalnej daty w polskim kalendarzu.
- Manic Monday – nazwa nadana poniedziałkowi, kiedy to w końcu musimy wrócić do pracy lub szkoły po weekendzie – zwłaszcza tym długim.
Test z dni tygodnia po angielsku. Rozwiąż go i sprawdź, co udało Ci się zapamiętać!
Zobacz, czy udało Ci się zapamiętać dni tygodnia po angielsku – quiz już na Ciebie czeka! Jeśli okaże się, że nie pamiętasz niektórych nazw, nie martw się. Powtarzaj je sobie w wolnym czasie, bo to trening czyni mistrza – lub mistrzynię. Powodzenia!