Mixed Conditionals – czym są mieszane tryby warunkowe w języku angielskim
W języku angielskim oprócz czterech podstawowych okresów warunkowych wyróżniamy dwa mieszane tryby warunkowe, nazywane Mixed Conditionals, które łączą cechy II i III okresu warunkowego.
Są to wyjątkowe konstrukcje, które umożliwiają łączenie elementów dwóch różnych typów warunkowych w jednym zdaniu. Dlaczego tak się dzieje i w jakich sytuacjach używamy tego typu zdań? Zawsze ma to związek z przeszłością i teraźniejszością jednocześnie.
Mixed conditionals łączą cechy dwóch różnych typów zdań warunkowych, II z III Conditional oraz III z II Conditional, tworząc nowe wyrażenia warunkowe, które składają się z jednej części odnoszącej się do teraźniejszości, a drugiej do przeszłości.
Poznaj zastosowanie, budowę i przykłady użycia mieszanego okresu warunkowego w zdaniach i naucz się poprawnie używać tej konstrukcji w angielskiej gramatyce. Ten artykuł Ci w tym pomoże! Na końcu znajdują się praktyczne ćwiczenia, które przyspieszą utrwalenie wiedzy o mieszanych okresach warunkowych w języku angielskim.
Kiedy używamy mieszanych trybów warunkowych?
Mieszanych trybów warunkowych używamy zawsze do pokazania związku z przeszłością i teraźniejszością jednocześnie. Szczegółowe zastosowanie mieszanych trybów warunkowych w dwóch przypadkach przedstawia tabela poniżej.
Mixed Conditionals – 2nd & 3rd | Mixed Conditionals – 3rd & 2nd |
Dzięki połączeniu 2nd Conditional z 3rd Conditional otrzymujemy zdanie, gdzie warunek w zdaniu podrzędnym dotyczy teraźniejszości, a skutek w zdaniu nadrzędnym odnosi się do przeszłości. Chodzi tu o stałe cechy lub niezmienne sytuacje, które hipotetycznie mogłyby być inne. Jeśli by tak było, miałyby one określone skutki w przeszłości. | Dzięki połączeniu 3rd Conditional z 2nd Conditional, otrzymujemy zdanie, gdzie warunek w zdaniu podrzędnym dotyczący przeszłości, skutek w zdaniu nadrzędnym teraźniejszości. Ten mieszany tryb warunkowy jest używany, gdy chcemy wyrazić, że gdyby w przeszłości został spełniony pewien warunek, jego skutki byłyby widoczne w teraźniejszości. |
Przykładem może być zdanie: 'If Jane were taller, she could have played in a basketball team in high school.”
(Gdyby Jane była wyższa, mogłaby grać w drużynie koszykarskiej w liceum.) W tym przypadku wysokość jest stałą cechą, która była taka sama w przeszłości, jak i jest w teraźniejszości. |
Przykładem może być zdanie: „If I hadn’t read that advertisement, I wouldn’t live in this house now.” (Gdybym nie przeczytał tamtego ogłoszenia, nie mieszkałabym w tym domu teraz.) Ogłoszenie, które osoba przeczytała w przeszłości, miało bezpośredni wpływ na jej obecną sytuację mieszkalną. |
Jak budować zdania w okresach warunkowych mieszanych?
Ucząc się języka angielskiego możemy spotkać się z dwoma rodzajami mieszanych trybów warunkowych: II/III oraz III/II. Zarówno te tryby mieszane, jak i tradycyjne okresy warunkowe, składają się z dwóch części: zdania podrzędnego, gdzie wyrażony jest pewien warunek, oraz zdania głównego – nadrzędnego, które opisuje konsekwencje spełnienia tego warunku.
Budowa zdania w Mixed Conditional II z III – wszystkie możliwości
W przypadku tego mieszanego okresu warunkowego struktura zdania wygląda następująco:
- zdanie podrzędne (warunek) w 2nd Conditional, w którym stosujemy czas Past Simple,
- zdanie nadrzędne (rezultat) w 3rd Conditional, gdzie zastosowanie ma forma would have + past participle (III forma/-ed).
Schemat podstawowej budowy zdania w połączeniu drugiego i trzeciego okresu warunkowego zaprezentowano poniżej:
Zdanie podrzędne (warunek) | Zdanie nadrzędne (rezultat) |
If + Past Simple | would have + past participle (III forma/-ed) |
Wykorzystanie tej konstrukcji to nie jedyna opcja zbudowania zdania w mieszanym okresie warunkowym z II i III Conditional. Oto pozostałe możliwości gramatyczne:
Zdania podrzędnego (warunek):
- Past Continuous – gdy warunek odnosi się do hipotetycznej czynności trwającej w danej chwili lub planu na najbliższą przyszłość.
- was/were going to – gdy warunek dotyczy hipotetycznego zamiaru/intencji.
- was/were to do sth – dla wyrażenia przypuszczenia.
Zdania nadrzędnego (rezultat):
- might/could + have + past participle (III forma/-ed) – dla wyrażenia przypuszczenia, pozwolenia, zdolności lub możliwości.
- would + have been + czasownik+ing – dla wyrażenia skutku, który hipotetycznie trwałby w przeszłości.
Budowa zdania w Mixed Conditional III z II – wszystkie możliwości
W przypadku tego mieszanego okresu warunkowego struktura zdania wygląda następująco:
- zdanie podrzędne (warunek) w 3rd Conditional, w którym stosujemy czas Past Perfect,
- zdanie nadrzędne (rezultat) w 2nd Conditional, gdzie zastosowanie ma forma would + bezokolicznik.
Schemat podstawowej budowy zdania w połączeniu trzeciego i drugiego okresu warunkowego zaprezentowano poniżej:
Zdanie podrzędne (warunek) | Zdanie nadrzędne (rezultat) |
If + Past Perfect | would + bezokolicznik |
Wykorzystanie tej konstrukcji to nie jedyna opcja zbudowania zdania w mieszanym okresie warunkowym z III z II Conditional. Oto pozostałe możliwości gramatyczne dla:
Zdania podrzędnego (warunek):
- Past Perfect Continuous – gdy warunek odnosi się do hipotetycznej czynności trwającej w danej chwili w przeszłości.
- was/were to have done sth – dla wyrażenia ograniczonego prawdopodobieństwa.
- inwersja – w wypowiedziach formalnych możemy opuścić spójnik if i zastosować inwersję.
- If it hadn’t been for – to odpowiednik polskiego “Gdyby nie”.
- But for – jak powyżej, kondtrukcja podobna do „gdyby nie”…
Zdania naddrzędnego (rezultat):
- might/could + bezokolicznik – dla wyrażenia przypuszczenia.
- could + bezokolicznik – dla wyrażenia pozwolenia.
would/might/could + be + czasownik+ing – dla wyrażenia skutku, który hipotetycznie trwałby w chwili mówienia lub najbliższej przyszłości.
Przykłady zdań w mieszanym okresie warunkowym
Poniżej znajdują się przykładowe zdania w mieszanym okresie warunkowym, podzielone na Mixed Conditional II z III oraz III z II.
Mixed Conditionals – 2nd & 3rd | Mixed Conditionals – 3rd & 2nd |
|
|
Ile jest wszystkich okresów warunkowych w angielskim?
W języku angielskim wyróżniamy cztery główne okresy warunkowe Conditionals 0, 1, 2, 3 oraz dwa mieszane tryby warunkowe, które łączą 2 i 3 Conditional oraz 3 i 2 Conditional.
- Zero Conditional – używany do opisywania ogólnych prawd, faktów lub zdarzeń, które zawsze zachodzą.
- First Conditional – używany do wyrażenia sytuacji prawdopodobnych w przyszłości.
- Second Conditional – opisuje sytuacje hipotetyczne w teraźniejszości lub przyszłości.
- Third Conditional – mówi o sytuacjach hipotetycznych w przeszłości.
Jak nauczyć się Mixed Conditionals?
Najlepszym sposobem na naukę Mixed Conditionals jest regularna praktyka. Ćwiczenia, powtarzanie nowego materiału i konwersacje w języku angielskim z pewnością w tym pomogą. Lekcje online z native speakerem w Novakid, gdzie uczniowie uczą się poprzez zabawę, przyspieszają naukę zagadnień gramatycznych, takich jak tryby warunkowe w języku angielskim. Koniecznie przetestuj to podejście!
Ćwiczenia z Mixed Conditionals
A teraz uzupełnij poniższe zdania jedną, poprawną odpowiedzią. Na końcu sprawdź podsumowanie swoich odpowiedzi i zobacz, ile ćwiczeń udało Ci się rozwiązać poprawnie!
Czy ten artykuł był pomocny?
Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny w zrozumieniu Mixed Conditionals. Pamiętaj, zawsze możesz tu wrócić i powtórzyć zasady budowy, zastosowanie oraz przykłady dla mieszanego okresu warunkowego oraz pozostalych trybów warunkowych w języku angielskim.