Scrolltop arrow icon
CTA background
Darmowa aplikacja do nauki angielskiego: zabawna, bezpieczna i skuteczna
Zainstaluj teraz
App store App store
Share
X share icon
13.06.2023
Time icon 10 min

Zdrowa dieta dla dziecka na lato – przepisy na zdrowe posiłki dla dzieci podczas upałów

Table of contents

Dieta dziecka latem różni się od tej wiosną czy zimą. Głównym odpowiedzialnym za to jest słońce… i wysokie letnie temperatury. Podczas upału mniej chce nam się jeść i częściej zamiast jedzenia szukamy ochłody. 

Dzieci powinny odżywiać się zdrowo przez cały rok, jednak szczególnie mocno o dietę dziecka warto zadbać właśnie latem. Gdy na dworze panuje upał, a maluch nie ma ochoty na zwykły obiad czy śniadanie, warto wiedzieć, jak dostarczyć dziecku wszystkich składników odżywczych, odpowiednią liczbę kalorii i przede wszystkim odpowiednio nawodnić organizm dziecka. 

Lato, to też czas, kiedy możemy do woli korzystać z dobrodziejstw natury – świeżych, młodych warzyw i owoców. Warto to wykorzystać! Sezonowe warzywa i owoce są zdrowe, kolorowe i bardzo bogate w składniki naturalne i witaminy. Świetnie sprawdzą się jako przekąska w ciągu dnia lub jeden ze składników głównych posiłków. 

Drogi rodzicu, zastanawiasz się, jak latem zapewnić dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze? Szukasz pomysłu na różnorodny i zdrowy jadłospis dla dziecka? Sprawdź najnowszy artykuł, przygotowany wspólnie z ekspertką w dziedzinie żywienia dzieci – Michaliną Klukowską. Wspólnie z ekspertką wyjaśniamy, jak i dlaczego inaczej odżywiamy się latem i co warto wiedzieć, planując zdrowe posiłki dla dziecka, gdy na zewnątrz upał.

Potrzeby żywieniowe latem – u dorosłych i dzieci

Latem, nasze potrzeby żywieniowe ulegają zmianie. Dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują mniej kalorii, ale więcej płynów. To naturalna odpowiedź organizmu na zwiększone temperatury i potrzebę utrzymania równowagi wodnej. Wyższe temperatury powodują większe parowanie wody z organizmu, co z kolei prowadzi do potrzeby jej regularnego uzupełnienia. Dzieci, zwłaszcza te młodsze, mogą nie zawsze pamiętać o piciu wody, dlatego ważne jest, abyśmy my, jako rodzice, o to zadbali i podsuwali dziecku niesłodzone napoje, naturalne soki lub wodę z letnimi owocami lub cytrusami. 

Zapytaliśmy ekspertkę ds. odżywiania – Michalinę Klukowską o to, jakie są podstawowe rodzaje żywności, które głównie dzieci powinny spożywać w sezonie letnim? Oto jej odpowiedź: 

“Sezon letni obfituje przede wszystkim w owoce i warzywa, które są nie tylko nieocenionym źródłem witamin i minerałów, ale także błonnika pokarmowego, którego często mamy w diecie zbyt mało. Zawierają w sobie także dużo wody, więc warto zadbać o ich odpowiednią ilość w diecie, szczególnie podczas wysokich temperatur, a także wtedy gdy dziecko niechętnie ją pije.”  

 

Jak tłumaczy Michalina Klukowska, owoce i warzywa rosnące w naszym kraju od czerwca do września, a często nawet do października, przewyższają te importowane i spożywane poza sezonem pod kątem wartości odżywczej, a przede wszystkim zwykle nie zawierają tak dużych ilości środków konserwujących i pestycydów, które wpływają na ich jakość, trwałość i wygląd – dzięki temu warzywa i owoce sezonowe mają znacznie większe właściwości prozdrowotne, niż te spożywane poza sezonem. Należy jednak pamiętać, że choć warzywa i owoce powinny być spożywane codziennie w ilości 4-5 porcji, to nie mogą one stanowić jedynego źródła energii – dodaje.  

Dietetyk pediatryczna wyjaśnia również, że: 

“Talerz dziecka, bez względu na porę roku, powinien być odpowiednio zbilansowany i składać się z odpowiedniej ilości produktów białkowych takich jak mięso, ryby, jaja i nabiał, węglowodanów np. pełnoziarnistego pieczywa, kasz, makaronów oraz tłuszczów np. oliwy z oliwek. Do każdego posiłku, a także pomiędzy nimi powinno się także podawać dziecku wodę.”

Na co zwrócić uwagę podczas budowania zdrowego jadłospisu dla dzieci latem?

Zdaniem ekspertów, warto pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą nam zbudować zdrowy jadłospis dla naszych dzieci na lato:

  1. Zadbaj o nawodnienie: Wysokie temperatury i większa aktywność fizyczna zwiększają zapotrzebowanie organizmu na płyny. Dzieci powinny pić dużo wody, ale także naturalne soki i smoothie, które dodatkowo dostarczą im witamin.
  2. Jedz warzywa i owoce: Latem mamy dostęp do wielu świeżych, lokalnych warzyw i owoców, które są źródłem cennych witamin i składników mineralnych. Dodawaj je do każdego posiłku!
  3. Przygotowuj lekkie posiłki: Lato to nie najlepszy czas na ciężkie, tłuste dania. Wybieraj lekkie sałatki, dania na parze, grillowane warzywa i białe mięso.

Jakie potrzeby dzieci latem warto brać pod uwagę, planując zdrowe posiłki?

Dzieci, szczególnie te młodsze, mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Przede wszystkim, muszą dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość energii do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dlatego zdrowa dieta dla dzieci powinna zawierać duże ilości białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów złożonych.

Jednak latem, ze względu na upały, apetyt dzieci może być mniejszy. W tym czasie warto serwować dzieciom lekkie, ale pełnowartościowe posiłki. Postaw na świeże warzywa i owoce, które są lekkie, orzeźwiające i dostarczą dziecku potrzebnych witamin i składników mineralnych. Sałatki, lekkie zupy na bazie warzyw, grillowane warzywa czy owoce to doskonałe propozycje na smaczne i kolorowe letnie posiłki.

Pamiętaj, że szczególnie ważne do prawidłowego rozwoju dziecka są witaminy z grupy B i magnez, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które zwłaszcza w okresie letnim mają więcej aktywności i ruchu na świeżym powietrzu. 

Mimo letnich upałów, dzieci również potrzebują białka do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Latem wybieraj lekkie źródła białka, takie jak chude mięso, ryby, jaja czy nabiał. Rośliny strączkowe takie jak ciecierzyca, soczewica czy fasola również są dobrym źródłem białka.

Zadbaj o nawodnienie dziecka latem! Co i ile powinniśmy pić podczas upałów?

Latem wysokie temperatury i aktywność fizyczna prowadzą do zwiększonego pocenia się, co może prowadzić do odwodnienia. Dlatego zwłaszcza podczas upałów należy zwrócić szczególną uwagę na nawadnianie dziecka. Woda powinna być podstawowym napojem, ale warto także wprowadzić do diety naturalne soki i smoothie, które dostarczą dodatkowych witamin i minerałów.

Podczas upałów, zarówno dzieci, jak i dorośli powinni pić więcej płynów niż zwykle. Zasada 8 szklanek wody dziennie (ok. 2 litrów) to absolutne minimum, które powinniśmy wręcz przekraczać w  ciepłe dni.

Dodatkowo warto pamiętać, że nie wszystkie płyny nawadniają nasz organizm równie skutecznie. Najlepszym wyborem jest zwykła, niegazowana woda. Napojów gazowanych i słodzonych powinniśmy unikać. Są pełne cukru i mogą prowadzić do odwodnienia.

Ekspertka Michalina Klukowska dodaje, że: tak naprawdę woda powinna być w zasięgu ręki dziecka przez cały czas. Nie czekajmy, aż dziecko samo poprosi o wodę, bo to może (ale nie musi) być pierwszy sygnał, że gospodarka wodno-elektrolitowa została zachwiana. Zamiast tego, proponujmy maluchowi wodę, najczęściej jak tylko się da. 

W prawidłowym nawodnieniu organizmu dziecka warto wspierać się także warzywami i owocami – dodaje Michalina Klukowska. Do tych owoców i warzyw, które mają w składzie szczególnie dużo wody, należą: truskawki, arbuz, maliny, melon, ogórki, cukinia, rzodkiewka, pomidory i wiele innych. Dodatkowo warto w upalne dni sięgnąć po lekkie zupy, koktajle warzywno-owocowe lub na bazie fermentowanych produktów mlecznych takich jak kefiry i maślanki. 

Dzieci karmione piersią, a w szczególności niemowlęta, warto częściej przystawiać do piersi nawet jeśli się tego nie domagają – wysoka temperatura powietrza może spowodować spadek apetytu u dziecka. Jeżeli jednak zaobserwujemy, że dziecko rzadziej oddaje mocz, jego płaczu nie towarzyszą łzy, ma bladą, nieelastyczną skórę, jest apatyczne lub rozdrażnione, należy zgłosić się do lekarza, bo może to oznaczać, że doszło do odwodnienia organizmu.

7 przepisów na zdrowe posiłki dla dzieci latem

Sprawdź te przepisy na zdrowe, letnie posiłki dla dzieci. Do każdego przepisu znajdziesz listę składników niezbędnych do przygotowania dania oraz wartości odżywcze. 

  1. Letnia sałatka z grillowanym kurczakiem: Sałatka z grillowanym kurczakiem, świeżymi warzywami i oliwą z oliwek to zdrowe i sycące danie. Dodaj do niej trochę awokado dla dostarczenia zdrowych tłuszczów.

Składniki:

  • 150g piersi kurczaka,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • 1 średnia sałata,
  • 10 pomidorów cherry,
  • 1 małe awokado,
  • sok z 1 cytryny,
  • sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie (czas przygotowania: 20 minut):

Rozgrzej grill lub patelnię. Posmaruj piersi kurczaka łyżką oliwy z oliwek i posyp solą oraz pieprzem. Grilluj kurczaka około 7 minut z każdej strony lub do momentu, aż będzie dobrze upieczony. W międzyczasie umyj sałatę i pomidory. Awokado obierz i pokrój na kawałki. Sałatę, pomidory i awokado umieść w misce. Gdy kurczak jest gotowy, pokrój go na kawałki i dodaj do sałatki. Skrop całość sokiem z cytryny i resztą oliwy z oliwek. Dopraw solą i pieprzem do smaku.

Wartość odżywcza (na porcję):

Kalorie: ok. 350 kcal,

Białko: ok. 28 g,

Tłuszcze: ok. 20 g,

Węglowodany: ok. 9 g.

2. Smoothie z letnich owoców: Smoothie to idealny sposób na nawodnienie i dostarczenie dzieciom witamin. Wybierz sezonowe owoce, dodaj jogurt i blenduj do gładkości.

Składniki:

  • 1 banan,
  • 150g sezonowych owoców (np. truskawki, maliny, jagody),
  • 200g jogurtu naturalnego.

Przygotowanie (czas przygotowania: 10 minut):

Umyj owoce i pokrój na małe kawałki. Wszystkie składniki wrzuć do blendera i blenduj do uzyskania gładkiej konsystencji. 

Wartość odżywcza (na porcję):

Kalorie: ok. 250 kcal,

Białko: ok. 10 g,

Tłuszcze: ok. 3 g,

Węglowodany: ok. 50 g.

3. Lekki makaron z sosem pomidorowym i bazylią: Makaron pełnoziarnisty z lekkim sosem pomidorowym i świeżą bazylią to proste i zdrowe danie na ciepłe dni.

Składniki:

  • 100g makaronu pełnoziarnistego,
  • 200g świeżych pomidorów,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • 1 ząbek czosnku,
  • garść świeżej bazylii,
  • sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie (czas przygotowania: 20 minut):

Ugotuj makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Umyj i pokrój pomidory na małe kawałki. Posiekaj czosnek. Na patelni rozgrzej oliwę z oliwek, dodaj posiekany czosnek i smaż go przez ok. 1 minutę. Następnie dodaj pokrojone pomidory, dopraw solą i pieprzem, i duś przez ok. 10 minut na średnim ogniu. Gdy sos jest gotowy, dodaj ugotowany makaron i posiekane liście bazylii. Wszystko razem dokładnie wymieszaj.

Wartość odżywcza (na porcję):

Kalorie: ok. 350 kcal,

Białko: ok. 12 g,

Tłuszcze: ok. 8 g,

Węglowodany: ok. 60 g.

4. Sałatka z ciecierzycy i warzyw: Ciecierzyca dostarczy białka, a świeże warzywa – witamin i błonnika. Pamiętaj o dodaniu oliwy z oliwek dla lepszego przyswajania witamin.

Składniki:

  • 200g ugotowanej ciecierzycy,
  • 1 średnia papryka,
  • 1 mały ogórek,
  • 10 pomidorów cherry ,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • sok z 1 cytryny,
  • sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie (czas przygotowania: 15 minut):

Umyj, obierz i pokrój warzywa na małe kawałki. Ciecierzycę odcedź z zalewy.

Wszystkie składniki umieść w misce, skrop sokiem z cytryny i oliwą z oliwek. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Wszystko razem dokładnie wymieszaj. 

Wartość odżywcza (na porcję):

Kalorie: ok. 350 kcal,

Białko: ok. 15 g,

Tłuszcze: ok. 12 g,

Węglowodany: ok. 50 g.

5. Grillowane brokuły z dipem jogurtowym: Grillowane warzywa to świetna alternatywa dla mięsa. Do brokułów podaj dip na bazie jogurtu naturalnego z dodatkiem ziół.

Składniki:

  • 1 główka brokuła,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • sól i pieprz do smaku,
  • 200g jogurtu naturalnego,
  • 1 łyżeczka suszonej bazylii.

Przygotowanie (czas przygotowania: 20 minut):

Umyj brokuły i podziel na małe różyczki. Skrop je oliwą z oliwek, posól i popieprz.

Grilluj brokuły na grillu lub patelni, aż będą miękkie i zaczyną się brązowić. W małej misce wymieszaj jogurt naturalny z suszoną bazylią. Podawaj grillowane brokuły z dipem jogurtowym.

Wartość odżywcza (na porcję):

Kalorie: ok. 200 kcal,

Białko: ok. 12 g,

Tłuszcze: ok. 9 g,

Węglowodany: ok. 20 g.

6. Ryż z warzywami na “orientalnie”: Ryż to świetne źródło węglowodanów złożonych. Dodaj do niego różne sezonowe warzywa i przyprawy, odpowiednie dla wieku dziecka, dla dodatkowego smaku.

Składniki:

  • 100g ryżu brązowego,
  • 1 mała marchewka,
  • 1 mały por,
  • 50g groszku zielonego,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • 1 łyżeczka curry,
  • sól do smaku.

Przygotowanie (czas przygotowania: 30 minut):

Ugotuj ryż zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Umyj i pokrój warzywa na małe kawałki. Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj pokrojone warzywa i smaż je przez ok. 10 minut. Następnie dodaj curry i sól, a potem ugotowany ryż. Wszystko razem wymieszaj. 

Wartość odżywcza (na porcję):

Kalorie: ok. 350 kcal,

Białko: ok. 8 g,

Tłuszcze: ok. 7 g,

Węglowodany: ok. 60 g.

7. Letnie smoothie bowl: Smoothie bowl to zdrowe i sycące śniadanie. Dodaj do niego ulubione owoce, orzechy i nasiona.

Składniki:

  • 200g ulubionych owoców (np. truskawek, malin, borówek),
  • 150g jogurtu naturalnego,
  • 1 łyżka miodu,
  • 2 łyżki orzechów i nasion (np. migdałów, siemienia lnianego).

Przygotowanie (czas przygotowania: 10 minut):

Umyj owoce. Większość zblenduj wraz z jogurtem i miodem do gładkości. Przełóż smoothie do miseczki, na wierzchu ułóż resztę owoców i posyp orzechami i nasionami.

Wartość odżywcza (na porcję):

Kalorie: ok. 300 kcal,

Białko: ok. 10 g,

Tłuszcze: ok. 12 g,

Węglowodany: ok. 40 g.

Gotowe jadłospisy dla dzieci na lato (na cały dzień)

Szukasz pomysłu na bogate w składniki odżywcze, zdrowe i smaczne posiłki dla dziecka na lato? Sprawdź gotowe jadłospisy dla dzieci w różnym wieku, które ułatwią Wam planowanie letnich posiłków, gdy na dworze upał. Szybko, łatwo i zdrowo – to największa zaleta gotowych jadłospisów dla dzieci, które uwzględniają ich specyficzne potrzeby żywieniowe latem. Sprawdź! 

Przykładowy jadłospis dla dzieci w wieku 4-7 lat

  • Śniadanie: Omlet z letnimi warzywami (200g)
  • II śniadanie: Kawałek owocowego ciasta bez cukru (150g)
  • Obiad: Ryż z kurczakiem i warzywami (300g)
  • Podwieczorek: Letni koktajl owocowy (200ml)
  • Kolacja: Kanapeczki z chleba pełnoziarnistego z pastą z awokado (200g)

Przykładowy jadłospis dla dzieci w wieku 7-9 lat

  • Śniadanie: Musli z owocami i jogurtem naturalnym (200g)
  • II śniadanie: Wrapy z kurczakiem i świeżymi warzywami (200g)
  • Obiad: Makaron pełnoziarnisty z sosem pomidorowym i bazylią (300g)
  • Podwieczorek: Smoothie z letnich owoców (200ml)
  • Kolacja: Sałatka z ciecierzycy, pomidorów i ogórka (250g)

Przykładowy jadłospis dla dzieci w wieku 10-12 lat

  • Śniadanie: Kaszka jaglana na mleku z owocami (200g)
  • II śniadanie: Sałatka owocowa z jogurtem (200g)
  • Obiad: Pieczone filety z kurczaka z grillowanymi warzywami i ryżem (350g)
  • Podwieczorek: Letnie smoothie bowl z owocami i orzechami (250g)
  • Kolacja: Kanapki z łososiem wędzonym i awokado (200g)

Dlaczego zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna są ważne do prawidłowego rozwoju dziecka?

Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna to podstawa prawidłowego rozwoju i wzrostu dziecka. Te dwa aspekty zdrowego stylu życia, o których często słyszymy od ekspertów żywienia, pozwalają na dostarczenie niezbędnych składników odżywczych do organizmu, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, co jest kluczowe w zapobieganiu otyłości u dzieci.

Niestety, ale otyłość u dzieci jest coraz większym problemem w naszym społeczeństwie. Może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, a także problemy z samooceną i zdrowiem psychicznym. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci zdrowych nawyków żywieniowych i zachęcać je do regularnej aktywności fizycznej.

Ekspertka Michalina Klukowska zapytana o to, w jaki sposób rodzice mogą zachęcać dzieci do zbilansowanej diety, kiedy te na wakacjach kuszone są z każdej strony przez słodkie smakołyki, odpowiada: 

“Tak naprawdę to rodzic decyduje o tym, co znajdzie się na talerzu jego dziecka. Jeśli na co dzień dbamy o różnorodną i zbilansowaną dietę, to pójście z dzieckiem na lody czy gofry to nic złego! W kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych nie chodzi bowiem o to, by całkowicie wykluczać z diety tego typu smakołyki, ale o to, by zachować umiar, rozsądek oraz nie traktować ich jak coś zabronionego czy szkodliwego.”

 

Dietetyk pediatryczna uważa również, że w okresie wakacyjnym nie powinniśmy ograniczać dziecku owoców, które latem są nie tylko pyszne, ale także zdrowe. Wbrew pozorom wiele dzieci, mimo dostępu do takich słodkości jak lody czy gofry, spożywają znacznie więcej owoców niż poza sezonem. 

Dodatkowo możemy przygotować pyszne lody w kilka minut w domu! Wystarczy zmiksować świeże owoce z jogurtem lub mlekiem, przełożyć je do foremek na lody i włożyć na 2-3 godziny do zamrażarki. Dzięki temu będziemy mieć pod ręką pyszny smakołyk, który nie tylko przyniesie ulgę dziecku w upalne dni, ale także będzie świetną alternatywą do sklepowych słodyczy.

Zdrowa dieta dla dzieci to nie tylko odpowiednie produkty, ale też regularne posiłki. Dzieci powinny jeść 5-6 razy dziennie, co 2-3 godziny. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że dostarczają swojemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Rodzice, których dzieci zmagają się z otyłością, powinni pamiętać, że zdrowa dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana, a nie restrykcyjna. Dzieci potrzebują energii do wzrostu i rozwoju, dlatego, zamiast ograniczać ilość jedzenia, skupmy się na jego jakości. 

Wybierajmy zdrowe posiłki dla dzieci, które dostarczą im wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie będą niskokaloryczne. Zdrowe jedzenie może być smaczne i atrakcyjne wizualnie, zwłaszcza gdy do jego przygotowania wykorzystamy kolorowe, sezonowe warzywa, owoce i strączki. 

Czy istnieje lista “zakazanych” posiłków dla dzieci latem? 

Ekspertka Michalina Klukowska odpowiada, że nie istnieje żadna lista warzyw i owoców zakazanych w diecie dzieci. Tak naprawdę wszystkie warzywa i owoce występujące sezonowo mogą być spożywane przez dzieci. 

Ostrożność warto zachować jedynie w przypadku dzieci, u których odnotowuje się niedobór wapnia w organizmie lub ich dieta jest uboga w ten minerał – u tych dzieci warto ograniczyć warzywa i owoce bogate w szczawiany takie jak np. rabarbar i szczaw. 

Michalina Klukowska dodaje, że bardziej niż na rodzaju żywności warto skupić się na formie przygotowania posiłków. W upalne dni apetyt dziecka może być mniejszy, dlatego warto zadbać o to, by przygotowywane posiłki były gęste odżywczo tzn. zawierały dużą ilość składników odżywczych w małej porcji, a przy tym były lekkie i podane w odpowiedniej (nie za wysokiej) temperaturze. Posiłki gorące, smażone i ciężkostrawne nie będą zatem dobrym wyborem latem, ponieważ organizm potrzebuje znacznie więcej energii do strawienia ich – dodaje ekspertka. 

Pierwszy wartościowy posiłek warto zjeść, zanim temperatura na zewnątrz mocno wzrośnie, najlepiej zacząć go od lekkiej owsianki z dodatkiem jogurtu i świeżych owoców, która będzie dobrym źródłem makroskładników, witamin i minerałów.

Zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat. Bądź dla dziecka dobrym wzorem do naśladowania i pokazuj, jak cieszyć się zdrowym jedzeniem! Masz swoje sprawdzone przepisy na letnie posiłki dla dziecka? Podziel się nimi w sekcji komentarzy poniżej tego wpisu.

5/5

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują Zasady ochrony prywatności Google i Warunki korzystania z usługi

Redactor's choice
Wychowanie dziecka
You might also like
Choose a language
Down arrow icon
Argentina Brazil Chile Czech Republic Denmark Finland France Germany Global English Global العربية Greece Hungary India Indonesia Israel Italy Japan Malaysia Netherlands Norway Poland Portugal Romania Russia Slovakia South Korea Spain Sweden Turkey
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.