Popularność języka angielskiego w Polsce stale rośnie, a świadomość uczniów i ich rodziców dotycząca konieczności rozpoczęcia nauki języka angielskiego jak najwcześniej jest już na wysokim poziomie. Nic więc dziwnego, że w naszym kraju nie brakuje instytucji, które oferują zajęcia dodatkowe z języka angielskiego. Obecnie dzieci i dorośli mogą wybrać odpowiednie dla siebie zajęcia spośród licznych, rozbudowanych ofert szkół językowych, szkół językowych online, kursów internetowych czy indywidualnych korepetycji z nauczycielami.
Wiele osób, przy wyborze nauczyciela języka angielskiego dla siebie lub dla dziecka, nie decyduje się na polskiego lektora, a wybiera zagranicznego native speakera. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści, a uczniowie, którzy regularnie mają zajęcia z native speakerami, są zdania, że nauka z zagranicznym nauczycielem jest szybsza oraz daje większą pewność siebie podczas mówienia po angielsku i używania języka w codziennych sytuacjach.
Takie rozwiązanie ma wiele korzyści, a uczniowie, którzy regularnie odbywają zajęcia z native speakerami, są zdania, że nauka z zagranicznym nauczycielem jest szybsza i ułatwia mówienie w języku angielskim oraz używanie języka w codziennych sytuacjach.
Kim jest native speaker?
Native speaker to osoba, dla której dany język jest językiem ojczystym. Oznacza to, że native speaker wychował się w kraju, w którym mówi i myśli się w danym języku. Dzięki temu native speaker posługuje się swoim językiem płynnie i naturalnie, a dodatkowo zna charakterystyczne dla tego języka związki frazeologiczne i idiomy oraz slang.
Przy wyborze native speakera warto jednak zwrócić uwagę, na kraj jego pochodzenia. Native speaker z Niemiec, dla którego ojczystym językiem jest niemiecki, a dodatkowo zna jeszcze język angielski nigdy nie będzie tak skuteczny w nauce angielskiego jak native speaker z Wielkiej Brytanii, USA, Kanady czy Australii. Przy wyborze native speakera warto także kierować się wykształceniem zagranicznego nauczyciela. O wiele lepiej angielskiego nauczy nas native speaker z wykształceniem nauczyciela, niż student native speaker, który wcześniej nie miał doświadczenia w uczeniu innych.
Przy wyborze native speakera do nauki angielskiego zawsze warto upewnić się, z jakiego kraju pochodzi nauczyciel, ponieważ zadecyduje to na przykład o tym, jakiego angielskiego akcentu będzie się uczyło dziecko – brytyjskiego czy amerykańskiego. Dodatkowo, podczas zajęć z native speakerem dziecko może w interesujący sposób poznać kulturę danego kraju, ponieważ nikt inny niż osoba urodzona w dym miejscu na świecie, nie opowie barwniej o realiach życia właśnie w tym kraju.
Dlaczego warto uczyć się z native speakerem?
Korzyści nauki z native speakerem jest mnóstwo. Co więcej, z takiej nauki skorzystają różni uczniowie, na różnym poziomie znajomości angielskiego. Z native speakerami uczyć się mogą zarówno poczatkujący jak i zaawansowani uczniowie, a także Ci najmłodsi i dorośli. Native speaker pomoże w nauce zarówno energicznym i ekstrawertycznym uczniom, jak i tym bardziej nieśmiałym, mającym problem, żeby przełamać swoją barierę językową.
Największe zalety nauki z native speakerem to:
- postępy w nauce są szybciej zauważalne,
- konwersacje odbywają się wyłącznie w języku angielskim,
- zanika problem tzw. bariery językowej,
- native speaker pomaga szlifować perfekcyjny akcent,
- native speaker najlepiej zna angielskie idiomy i związki frazeologiczne,
- native speaker najlepiej nauczy nas języka potocznego, mówionego,
- możliwość poznania kultury wybranego kraju anglojęzycznego.
W szkole języka angielskiego online Novakid, zajęcia z dziećmi prowadzone są głównie przez native speakerów. Ich dostępność jest duża, ponieważ zajęcia w Novakid odbywają się całkowicie zdalnie, za pośrednictwem komputera z dostępem do Internetu. To zapewnia dziecku nie tylko komfort nauki w znanym sobie środowisku, np. w zaciszu własnego pokoju, ale przede wszystkim daje dostęp do niezliczonych spotkań z użytkownikami języka angielskiego na całym świecie. Jest to ogromna korzyść dla dziecka uczącego się angielskiego, z której trudno jest skorzystać w tradycyjnej, stacjonarnej szkole językowej.
Ponadto, lekcje z native speakerami w Novakid prowadzone są w formie nauki poprzez zabawę i opierają się na licznych ćwiczeniach, grach i zabawach, dostępnych na platformie. Przyjazna formuła lekcji oraz odpowiednie wykształcenie native speakerów pracujących z dziećmi powoduje, że pociecha chętnie spotyka się ze swoim ulubionym nauczycielem, z którym przez całe zajęcia rozmawia tylko po angielsku. Rozwiązania stosowane w Novakid znacząco przyspieszają tempo nauki angielskiego wśród najmłodszych i sprawiają, że dzieciaki traktują naukę języka obcego jak niesamowitą przygodę i wprost nie mogą się doczekać kolejnej lekcji ze swoim ulubionym native speakerem!
U kogo lepiej sprawdzi się nauczyciel lokalny?
Pomimo mnóstwa zalet, które niesie za sobą nauka angielskiego z native speakerem, są takie sytuacje, kiedy dziecko lepiej odnajdzie się na lekcji z lokalnym nauczycielem. Jeżeli pociecha dopiero zaczyna swoją przygodę z angielskim i zupełnie nie zna jeszcze tego języka, wówczas można zacząć od kilku lekcji z polskim nauczycielem. Takie lekcje zredukują u dziecka ewentualny stres związany z niemożliwością komunikowania się w znanym sobie języku. Po przyswojeniu podstaw, dziecko jak najbardziej może kontynuować naukę z native speakerem.
Dodatkowo, jeżeli masz w domu nastolatka, który przygotowuje się do egzaminów językowych i potrzebuje uporządkowanego wyjaśnienia zawiłych reguł gramatycznych występujących w angielskim, wówczas polski nauczyciel w ojczystym języku nieco lepiej wyjaśni niektóre zagadnienia, niż native speaker, który przykładowo może nie być świadomy wszystkich przykładów użycia któregoś z bardzo skomplikowanych angielskich czasów.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nauce angielskiego, koniecznie sprawdź nasze artykuły:
- Czytanie ze zrozumieniem po angielsku. Jak pomóc dziecku w zrozumieniu tekstu czytanego w innym języku?
- Indywidualne lekcje angielskiego – dlaczego mają sens?
- Daty po angielsku – Jak je poprawnie pisać i czytać?
- Angielski dla dzieci z dysleksją
- Gramatyka angielska dla dzieci – Jak tłumaczyć zasady gramatyki dzieciom?
- Czasy w języku angielskim – jak je rozpoznać?