Niektórym dzieciom nauka języka angielskiego przychodzi niemal tak łatwo jak nauka biegania czy mówienia w języku ojczystym. Część maluchów, które zaczynają naukę angielskiego od najmłodszych lat, bardzo szybko podłapuje pierwsze słówka, chętnie podśpiewuje angielskie piosenki i z łatwością powtarza angielskie wyrażenia z ulubionymi bohaterami z kreskówek. Są jednak też takie dzieci, którym nauka angielskiego przysparza nieco więcej trudności, a rozumienie ze słuchu, czytanie i pisanie po angielsku nie przychodzi naturalnie.
Jeżeli masz w domu małego dyslektyka, któremu trudniej niż pozostałym rówieśnikom przychodzi nauka czytania i pisania w języku ojczystym, wcale nie oznacza to, że musicie rezygnować z marzeń o nauce angielskiego lub innego języka obcego. Dzięki odpowiedniemu podejściu i właściwym technikom skuteczna nauka angielskiego dla dzieci z dysleksją jest możliwa! W tym tekście dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń w nauce angielskiego u dzieci ze zdiagnozowaną dysleksją oraz poznasz skuteczne sposoby na to, jak uczyć angielskiego dzieci z dysleksją. Dysleksja u dziecka wcale nie musi być taka straszna – przekonajcie się sami!
Angielski dla dzieci z dysleksją – bariery w nauczaniu
Dysleksja a angielski to częsty dylemat rodziców, których pociechy mają zdiagnozowaną dysleksję, a jednocześnie nie chcą rezygnować z nauki tak przydatnej w życiu rzeczy jak język angielski. Biorąc pod uwagę fakt, że dysleksja to To zespół trudności w nauce czytania i pisania, to wydawać by się mogło, że ten stan wyklucza efektywną naukę jakiegokolwiek języka, którego poznanie wiąże się bezpośrednio z nauką czytania i pisania. Warto mieć świadomość barier, które na swojej drodze napotykają dzieci z dysleksją, uczące się języka angielskiego. Tylko wówczas można odpowiednio zaadresować specyficzne potrzeby dyslektyka i dostosować tryb nauki do jego możliwości. Co zatem sprawia największą trudność w nauce angielskiego wśród dzieci z dysleksją?
Nauka czytania lub mówienia przy ograniczonej umiejętności prawidłowego zapisania tego, co dziecko słyszy, może powodować utratę koncentracji, niską samoocenę oraz obniżenie motywacji do nauki. Dodatkowo nowy alfabet, sylaby, słownictwo, wymowa i gramatyka mogą przytłoczyć nawet ucznia bez dysleksji. W obliczu tak dużej liczby nowych i nieznanych elementów dyslektyk może poczuć się zrezygnowany i nie podejmować prób przyswojenia pojedynczych zagadnień.
Należy też mieć na uwadze, że dziecko z dysleksją podczas nauki angielskiego ma obniżoną świadomość fonetyczną, przez co trudniej mu rozpoznawać poszczególne słowa, zwłaszcza jeżeli brzmią podobnie do siebie. Z racji tego, że w języku angielskim większość wyrazów wymawia się inaczej, niż pisze, przed dyslektykiem pojawia się kolejne znaczące utrudnienie na drodze do zapamiętania nowego słownictwa. Patrząc na problem globalnie, trudności w przyswojeniu języka ojczystego przez dzieci z dysleksją mogą negatywnie nastawiać je do nauki innych języków obcych i powodować spadek motywacji.
Nauka angielskiego u dzieci z dysleksją – jak powinna wyglądać?
Jeśli chodzi o język angielski, 4 klasa oraz dalsze etapy nauki to kluczowy moment na wsparcie rozwoju językowego dziecka, a w przypadku ucznia ze zdiagnozowaną dysleksją, zrozumienie specyficznych potrzeb dziecka i poświęcenie mu większej uwagi jest już dużą częścią sukcesu. Dziecko z dysleksją może skutecznie uczyć się angielskiego, pod warunkiem, że w całym procesie zarówno dziecko, nauczyciel jak i rodzice będą cierpliwi oraz że maluch będzie miał odpowiednią motywację do nauki. W przypadku ucznia z dysleksją całkowicie należy unikać porównywania ocen dziecka z ocenami rówieśników i nagradzać każdy, nawet najmniejszy postęp w nauce.
Aby pomóc dziecku z dysleksją w nauce angielskiego, warto zastosować kilka praktycznych trików, które usprawnią cały proces i pozwolą dziecku szybciej osiągnąć sukces. Po pierwsze uczcie się każdego dnia ograniczonej liczby nowych słówek i wyrażeń. Dyslektyk będzie w stanie zapamiętać około 7-10 nowych wyrazów dziennie. Po drugie, uczcie się z wizualnych pomocy naukowych i stosujcie metody nauki przez zabawę. Pomocne w nauce angielskiego słownictwa dla dzieci z dysleksją mogą być fiszki, z których możecie korzystać poprzez oglądanie słówka, zakrywanie go, zapamiętywanie, zapisywanie i sprawdzanie.
Po trzecie unikajcie uczenia się podobnie brzmiących słów jednocześnie, np. who, where, why i when rozbijcie sobie na kilka różnych dni nauki. Po czwarte angielskiej ortografii najlepiej uczcie się rozpoczynając od stałych i niezmiennych reguł, ponieważ dziecko z dysleksją lepiej radzi sobie z zapamiętywaniem regularnych schematów. Dodatkowo, podczas czytania lub mówienia po angielsku koniecznie ćwiczcie literowanie na głos lub zapisujcie wypowiadane wyrazy palcem w powietrzu.
Sprawdźcie też inne nasze artykuły:
- Gramatyka angielska dla dzieci – Jak tłumaczyć zasady gramatyki dzieciom?
- Czy nauka przy muzyce jest efektywna? Jak muzyka wpływa na skupienie?
- Czytanie ze zrozumieniem po angielsku. Jak pomóc dziecku w zrozumieniu tekstu czytanego w innym języku?
- Jak zachęcić dziecko do nauki? Poznaj sposoby na zmotywowanie malucha do systematycznej nauki