Niezależnie od tego, czy chodzi o naukę angielskiego dla dzieci, czy może o zabawę w gronie rodziny, gra Memory, z języka angielskiego oznaczająca „pamięć”, to prosta gra karciana, której celem jest ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości. Pomimo swojej prostoty gra Memory może być wykorzystywana na wiele sposobów, na przykład podczas nauki języka angielskiego.
Gra w Memory z dzieckiem pozwala przede wszystkim ćwiczyć pamięć, ale także pomaga w doskonaleniu zmysłu wzroku i spostrzegawczości oraz pozwala poszerzać zasób znanego słownictwa, w przypadku nauki języków obcych. Poza tym, w Memory można grać w bardzo dużym gronie osób, a tez kolei świetna okazja, aby nauczyć dziecko zasad zdrowej rywalizacji, gry fair play oraz radzenia sobie z ewentualną przegraną.
Poznaj od podszewki grę Memory i sprawdź jak wykorzystać ją do codziennej nauki angielskiego z pociechą. Nauka poprzez zabawę, to zdaniem nauczycieli jeden z najskuteczniejszych sposobów na poznanie tajników wybranego języka obcego! Przekonajcie się sami!
Memory jak grać – na wiele sposobów!
Jak już wcześniej zasugerowaliśmy, gra w Memory nie jedno ma imię! Podstawowe zasady są jednak bardzo łatwe w zrozumieniu. Aby przystąpić do gry w Memory, należy mieć gotowe, kupione w sklepie karty Memory lub przygotować je samodzielnie, poprzez narysowanie na każdych dwóch kartach takich samych elementów i stworzenie liczącego przynajmniej kilkanaście kart zestawu takich podwójnych obrazów (do pary).
Karty należy następnie potasować i losowo ułożyć na podłodze lub stole, obrazkami do dołu. Podczas rozgrywki, kolejni gracze w swojej turze, odwracają po dwie wybrane przez siebie karty i próbują wylosować parę takich samych obrazków. Osoba, która pierwsza “zapamięta” gdzie znajdują się jakie karty i zbierze najwięcej par, wygrywa grę. Gra toczy się, dopóki ostatnia para kart Memory nie zostanie zabrana z wybranej powierzchni.
Karty do gry w Memory można też z powodzeniem wykorzystać do gry w “Piotrusia”. Ważne jest, aby tutaj mieć jeden kartonik nie do pary. Karty Memory wystarczy rozlosować między uczestników zabawy, a następnie po odłożeniu par, które ma się “na ręce” należy rozpocząć losowanie kart z talii przeciwnika. Gra toczy się, dopóki nie zostaną sparowane wszystkie karty Memory, a w ręce osoby przegrywającej nie zostanie pojedyncza karta bez pary.
Memory po angielsku – zrób to sam!
Ciekawym urozmaiceniem gry w Memory z dzieckiem uczącym się języka obcego w przedszkolu lub szkole będzie zabawa w Memory po angielsku. Do takiej zabawy można samodzielnie przygotować karty z ilustracjami słówek z danej grupy tematycznej, której akurat dziecko się uczy np. meble, jedzenie, części ciała, przyroda.
Dla starszaków polecamy karty Memory, które trzeba dobierać w pary obrazek-słówko pisane, a dla młodszych w wersji obrazek-obrazek i mówienie na głos co znajduje się na danej parze kart. Memory po angielsku dla dzieci to nie tylko świetna zabawa, ale także szybki sposób na bezstresowe przyswojenie nowych angielskich słówek.