12 pomysłów na gry i zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu
Ruch i zabawa to naturalne potrzeby dziecka. Stanowią bodziec do rozwoju siły mięśni, sprawności, kreatywności oraz umiejętności społecznych. Szczególnie wiele korzyści daje aktywność na świeżym powietrzu. Dlatego niżej znajdziesz 12 pomysłów na zabawy na dworze odpowiednie dla dzieci w wieku 6–12 lat w różnych miejscach: w ogrodzie, parku, na placu zabaw, oraz rozmaitych konfiguracjach: samemu, w parach, drużynowo, z kolegami i rodziną.
Zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu
Oto 12 zabaw na świeżym powietrzu. Znalazły się wśród nich gry ruchowe, kreatywne, sportowe i edukacyjne, a także takie, które łączą te cechy. Przy każdej z nich znajdziesz opis rozgrywki, listę materiałów potrzebnych do przeprowadzenia zabawy oraz wskazówki, jak usprawnić lub urozmaicić jej przebieg.
1. Podchody – przygoda na świeżym powietrzu
Podchody to gra terenowo-ruchowa. Łączy elementy poszukiwania i strategii. Podchody rozwijają zdolności współpracy, spostrzegawczość oraz kreatywność. Często są wykorzystywane jako gra integracyjna. Łatwo dostosować je do potrzeb i możliwości różnych grup wiekowych. Podchody będą odpowiednie zarówno dla maluchów, jak i starszych dzieci, a nawet dla dorosłych.
Opis rozgrywki
Dzieci dzielą się na dwie drużyny – jedna się ukrywa, druga podąża jej śladem. Ukrywająca się grupa zostawia wskazówki oraz zagadki, których rozwiązanie przybliża poszukiwaczy do schowanej grupy. Celem jest znalezienie ukrywającej się drużyny.
Materiały
Karteczki z zagadkami, kreda do rysowania strzałek na ziemi, tasiemki do oznaczania pni drzew.
Wskazówki
Podchody najlepiej sprawdzają się rozległych otwartych przestrzeniach, takich jak parki czy lasy, gdzie są miejsca do ukrycia się.
2. Wyścigi w workach
Wyścigi w workach to klasyczna zabawa wywołująca mnóstwo śmiechu i radości. Ma walory nie tylko rozrywkowe i integrujące, ale też dostarcza dawki intensywnego wysiłku fizycznego oraz uczy zdrowej rywalizacji.
Opis rozgrywki
Uczestnicy ścigają się po wyznaczonym torze. Utrudnienie wyścigu stanowią worki zakładane na nogi i przytrzymywane rękami. Aby pokonać trasę, trzeba skakać.
Materiały
Worki jutowe lub duże torby.
Wskazówki
Można dodać elementy rywalizacji, np. tor przeszkód lub skakanie w parach.
3. Gra w klasy
To prosta, ale angażująca gra, która łączy ruch, zręczność oraz elementy rywalizacji. W klasy można grać na chodniku, podjeździe, placu zabaw, boisku. Podłoże powinno być asfaltowe lub brukowane, aby dało się po nim rysować kredą.
Opis rozgrywki
Plansza, po której skaczą uczestnicy, rysowana jest kredą. Składa się z numerowanych pól nazywanych klasami. Gracz rzuca na planszę mały przedmiot – kamyk, kapsel – wyznaczający pole, które należy ominąć.
Materiały
Kreda, mały kamyk.
Wskazówki
Można dodać różne poziomy trudności, np. skakanie na jednej nodze.
4. Berek – wersja podstawowa i wariaty specjalne
Berek to klasyczna gra podwórkowa, która cieszy się dużą popularnością wśród dzieci. Łączy ruch, rywalizację oraz nieco strategii. Sprawdza się idealnie na świeżym powietrzu. Będzie odpowiednia zarówno na placu zabaw, boisku, jak i parku czy lesie.
Opis rozgrywki
Jedno dziecko jest berkiem i musi dotknąć innego, przekazując mu rolę.
Materiały
Brak. Gra w berka nie wymaga żadnych materiałów ani akcesoriów.
Wskazówki
Berek ma rozmaite warianty urozmaicające zabawę. Mogą to być np.: berek lodowy (dotknięta osoba zastyga w miejscu), berek kucany (osoba, która kucnie, staje się nietykalna dla berka).
5. Guma do skakania
Gra w gumę to popularna zabawa ruchowa. Jest okazją do intensywnego wysiłku i zażywania ruchu na świeżym powietrzu oraz współdziałania z innymi dziećmi. Ćwiczy kreatywność (tworzenie nowych sekwencji skoków) oraz dokładność i koordynację (celem gry jest bezbłędne wykonanie wszystkich skoków).
Opis rozgrywki
Zabawa polega na wykonywaniu różnych skoków przez gumę naciągniętą na wysokości kostek, kolan lub bioder innych osób.
Materiały
Długa guma do skakania.
Wskazówki
Można wymyślać nowe układy skoków, co rozwija koordynację ruchową, rozbudza pomysłowość i urozmaica zabawę.
6. Skakanie na skakance
Skakanie na skakance dostarcza dawki intensywnego ruchu. Wzmacnia mięśnie i układ sercowo-naczyniowy, jest treningiem koordynacji i równowagi.
Opis zabawy
Dziecko wykonuje skoki przez linę skakanki. Może obracać ją samodzielnie; możliwa jest też wersja zabawy, w której skakankę wprawiają w ruch inne osoby.
Materiały
Skakanki.
Wskazówki
Można organizować zawody na liczbę skoków, jak najdłuższe skakanie bez zaczepienia o linkę lub skoki w rytm muzyki.
7. Zabawa w głuchy telefon
Zabawa w głuchy telefon ćwiczy umiejętności komunikacyjne, koncentrację i pamięć słuchową. Ma też walor edukacyjny – pokazuje dzieciom, jak zmienia się informacja, gdy jest przekazywana przez wielu pośredników. Odpowiednia w każdym wieku.
Opis zabawy
Dzieci siadają w kręgu albo szeregu. Pierwsza osoba szepcze słowo do ucha kolejnej, a ostatnia mówi je na głos. Pierwsza osoba potwierdza lub zaprzecza zgodność pierwotnej i ostatecznej wersji przekazywanego słowa.
Materiały
Brak.
Wskazówki
Głuchy telefon na świeżym powietrzu jest nieco trudniejszy, ponieważ w zrozumieniu słowa mogą przeszkadzać dźwięki otoczenia, np. szum drzew, ruch uliczny.
Gra ma warianty wykorzystujące inne zmysły. Głuchy telefon rysowany polega na przekazywaniu wzoru znaczonego palcem na plecach innej osoby, a głuchy telefon pokazywany operuje gestem.
8. Budowanie szałasu
Budowanie szałasu to zabawa, w której dzieci uczą się współpracy, wykorzystują kreatywność oraz trenują umiejętności manualne i techniczne.
Opis
Celem jest zbudowanie schronienia w lesie albo ogrodzie przy użyciu dostępnych materiałów: gałęzi, liści, koców i innych.
Materiały
Patyki, gałęzie, koce.
Wskazówki
Budowanie szałasu można ułatwić, przygotowując i zostawiając potrzebne materiały w pobliżu miejsca zabawy albo przeciwnie – utrudnić, limitując ilość materiałów. Można także połączyć budowanie szałasu z poszukiwaniem skarbów. Skarbami byłyby materiały niezbędne do wzniesienia konstrukcji. Dzieląc dzieci na grupy, można wprowadzić element rywalizacji.
9. Poszukiwanie skarbów
Poszukiwanie skarbów wymaga współpracy, spostrzegawczości, a także… sporo cierpliwości. To forma zabawy, która wykorzystuje walory otoczenia, pozwala je dokładnie badać, a przy tym dostarcza ruchu na świeżym powietrzu.
Opis rozgrywki
Jedno dziecko chowa „skarb”, a reszta szuka go na podstawie wskazówek.
Materiały
Małe skarby do ukrycia (np. kamyki, zabawki)
Wskazówki
Można stworzyć mapę skarbów, aby dodać element przygody. Zależnie od tego, czy każdy szuka skarbu sam, czy w grupie, gra może zawierać element rywalizacji albo współpracy.
10. Gra w kolory
Kolory zaliczają się do zabaw ruchowych, ale i edukacyjnych. Ćwiczą też szybkość reakcji oraz spostrzegawczość.
Opis
Osoba prowadząca mówi nazwę koloru, a dzieci muszą dotknąć przedmiotu w tym kolorze.
Materiały
Brak.
Wskazówki
W trudniejszym wariancie trzeba dobiec do przedmiotu w określonym czasie. Prowadzący może utrudniać rozgrywkę, wybierając kolory, których w otoczeniu jest niewiele.
11. Bańki mydlane
Bańki mydlane to fascynujące obiekty do obserwacji i pretekst do poruszania tematów związanych z fizyką. Puszczanie baniek mydlanych ćwiczy kontrolę i długość oddechu, wymaga skupienia i wyważonych ruchów.
Opis:
Dzieci dmuchają bańki mydlane, starając się, aby były jak największe i najtrwalsze.
Materiały
Gotowy płyn do baniek lub domowa mieszanka (woda + płyn do mycia naczyń + gliceryna), słomki lub specjalne obręcze do baniek.
Wskazówki
Można zrobić zawody na największą bańkę, najtrwalszą bańkę lub najwięcej baniek w określonym czasie.
12. Samoloty z papieru
Składanie samolotów z papieru ćwiczy motorykę małą i pomysłowość. Jest także okazją do prezentowania dzieciom treści z zakresu fizyki i techniki.
Opis
Dzieci składają papierowe samoloty i sprawdzają, który model poleci najdalej.
Materiały
Kartki papieru, kredki (do ozdabiania samolotów), nożyczki (do modyfikacji samolotów)
Wskazówki
Zabawa papierowymi samolotami powinna się odbywać w dzień bez wiatru. Można stworzyć tor lotu z obręczami lub wyznaczyć punkty docelowe.
Mamy fantastyczny prezent dla Ciebie i dla Twojego dziecka!
Magiczna książeczka z opowiadaniami w dwóch językach
Znasz już 12 pomysłów na zabawy dla dzieci na dworze. Każda z nich stymuluje rozwój dziecka na wiele sposobów, wspierając m.in.: motorykę małą i dużą, siłę mięśni, koordynację, pomysłowość, zwinność, szybkość działania, podejmowanie decyzji, współpracę w grupie, zdrową rywalizację, pamięć, słuch, a także dostarczając informacji o otaczającym świecie.
Gry na świeżym powietrzu to nie tylko świetna zabawa, która daje dużo bodźców stymulujących rozwój, ale też okazja do przekazywania treści związanych z przedmiotami szkolnymi i wiedzą ogólną. Same zalety! Wykorzystaj nasze pomysły na zabawy podczas wyjścia do lasu, na plac zabaw czy do ogrodu. Sprawdzą się podczas imprez, np. urodzin dziecka, spotkań rodzinnych, a także gdy masz pod opieką grupę przedszkolną lub szkolną.